Bakırköy’de gerçekleşen medya gününe kulüp çalışanları ve basın mensuplarının yanı sıra davetliler katıldı.

Ergin Ataman’ın akabinde başantrenörlük koltuğuna gelecek ismi belirledikleri periyotta çok zorlandıklarını aktaran Alper Yılmaz, “Zor bir süreç oldu. Erdem’in yardımcı antrenörken gösterdiği performans, NBA’e gitmesi, Türk Telekom’da gösterdiği muvaffakiyet, oyuncularla olan bağlantısı ve Anadolu Efes’in Türk antrenörle çalışmak istemesi tesirli oldu. Fazilet ile çalışmak istedik. Birlikte başarabileceğimize inandık. Erdem’in bu iş için hakikat bir insan olduğunu düşündük. Başantrenörümüz basketbolla yaşayan bir insan. İki dönem için beraberiz. İnşallah çok uzun bir süreç olur. Gerçek tercih yaptığımıza inancımızı kuvvetlendirdi. Güzel sonucu alabilmek için elinden gelenin en uygununu yapacağına inancımız tam. Umuyorum istediğimizi alana koyabiliriz ve sakatlıksız hoş bir dönem geçirebiliriz” sözlerini kullandı.

“LARKİN’İN ULUSAL GRUPTA OLMAMASININ ANA VE TEK NEDENİ SAKATLIKTIR”

A Ulusal Erkek Basketbol Kadrosu’na sakatlığı nedeniyle katılamayan Shane Larkin ile ilgili basında çıkan argümanlara cevap veren Yılmaz, “Milli kadronun takımı açıklandığında yabancı oyunculara ve NBA’de forma giyen oyunculara 24’ünde gelmesi söylendi. Larkin ABD’de MR çektirdi. Kemik ödemi olduğu bilgisi geldi. Yöneticilerle konuştuk, gelsin bizim hekimler baksın dediler. Geldi, 24 Temmuz’da MR çektirdi. Önemli bir ödem olduğu raporlandı. Tedavisine başlandı. 2 hafta sonra denetim olması gerektiği söylendi. 2 hafta sonra ödemin azaldığı lakin hala devam ettiği söylendi. Güzelleşmesinin 6 hafta üzere süreceği ve zorlarsa 6 hafta daha artacağı söylendi. 25-26 Temmuz’da önemli bir ağrısı oldu. ABD’deki tabibi çağırınca oraya gitti. Haftaya gelmesini bekliyoruz. Sıhhat denetimine girecek. Döneme başlayıp başlamayacağı belirli olacak. Zorlamak istemiyoruz. Bütün ulusal gruplar devşirme oyuncu kullanmaya çalıştı. Sırbistan dünya şampiyonasında Jokic ve Micic’siz gidiyorsa bu oyuncular üzerindeki görüşlerimizi sıhhatleri üzerinden değerlendirmeliyiz. Ulusal grup değerli. Ulusal ekip formasını giymenin gururunu biliyorum. Larkin ulusal gruba daima gitti lakin artık sakatlığı müsaade vermiyor. Larkin’in ulusal grupta olmamasının ana ve tek nedeni sakatlıktır” diye konuştu.

“FENERBAHÇE İLE ÂLÂ MÜNASEBETLERİMİZ VAR”

THY EuroLeague’de ve Türkiye Basketbol Üstün Ligi’nde Fenerbahçe Beko ile yaşadıkları rekabete değinen Alper Yılmaz, “Fenerbahçe ile yeterli münasebetlerimiz var. THY EuroLeague’de bir arada hareket ederek basketbolu geliştirmeye çalışıyoruz. Fenerbahçe ile birbirimizi iten kulüpleriz. Daha iyiyi daima istiyoruz. Bu alanda sertleşen gayret olarak görülüyor. Geçen yılki gayret basketbolseverleri doyuran bir mücadeleydi” biçiminde görüş belirtti.

ERDEM CAN: ERGİN ATAMAN, TÜRK BASKETBOL TARİHİNİN EN BAŞARILI ANTRENÖRÜ

Anadolu Efes’in yeni başantrenörü Fazilet Can, Ergin Ataman’ın Türk basketbol tarihinin en başarılı antrenörü olduğunu söz etti.
Baskı hissetmediğini aktaran 42 yaşındaki çalıştırıcı, “Ergin Ataman, Türk basketbol tarihinin en başarılı antrenörü. İnsanın en büyük yaratacağı baskı kendisine kurduğu baskıdır. Kulübüm de birinci andan beri bana inanılmaz takviye veriyor. Alper Yılmaz ile 2 yol arkadaşı üzereyiz. Kendi üzerimde başarmak istediklerimle ilgili baskı kuruyorum” dedi.

“DOĞUŞ’UN SAKATLANMA SÜRECİ BİZİ DE ÇOK ÜZDÜ”

Yeni transfer Doğuş Özdemiroğlu’nun sakatlığına ve grubun genel durumuna dair de açıklamalar yapan Fazilet Can, şunları kaydetti:

“Doğuş’un sakatlanma süreci bizi de çok üzdü. Şansız bir halde sakatlandı. Kıymetli bir oyuncumuzu kaybettik. Daha dönem başında çok berbat bir sakatlık yaşandı. Türk oyuncuların daha fazla müddet alacağı bir kadro kurmak istiyorum. Yerli oyuncuları daha fazla işin içine sokarak başarılı olmalıyız Sorumluluk alacak, savunma yapacak ve rotasyonda gerekli yanıtı verebilecek bir oyuncu bakıyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Türk oyuncu rotasyonuyla ilgili Burak Can Yıldızlı’yı takımımıza kattık. Ağabeylik yapacak, hakikat idmanı yapacak, Efes ruhunu oyunculara verecek bir abinin grupta olmasını istedik. Doğuş’un sakatlığı 8 ay üzere görünüyor. En kısa vakitte dönmeye çalışacak.”

NBA’de yardımcı antrenörlük yaptığı periyoda de değinen Can, “NBA bana çok fazla şey kattı. Quin Snyder çok fazla sorumluluk verdi. Hala da çok fazla paylaşımımız var. Oyuncu bağlantıları ve hamle tarafında tempoyu kullanma konusunda kendime bir sayfa açtım. Kendime bir sistem oluşturdum” sözlerini kullandı.