Beşiktaş’ta 2023 Yılı 2. Olağan Divan Şurası Toplantısı yapıldı. Lider Ahmet Işık Çebi yapılan toplatıda dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Çebi, Talisca ve Ramos hakkında da konuştu.

“31 MİLYON EURO KAYBETTİK”

Mali durumda çok parlak bir durum yok fakat inanın başkalarından daha güzel durumda olduğumuzu size söyleyebilirim. Mümkün olduğu kadar hayatta kalmak ve faaliyetlerimizi sürdürmek önceliğimiz oldu. Geldiğimiz müddet içinde, sıkıntı koşullarda kupalar aldık. Pandeminin tesirinin kulübe maliyeti 30 milyon euro oldu. Artan kur 18 milyon euro, devletimizin artırdığı ekstra vergi yükü 25 milyon euro oldu. Ayrıyeten 4-5 tane hocamızın da randıman alamadığı takım dışı oyuncularımız vardı, 31 milyon euro kaybettirdi.

Yayın hakları da 3.5 yıl içinde 40 milyon aşağı indi. Yani, 144 milyon euro elimizde olmayan nedenlerle kulübümüze giremedi.

Tüzüğümüzde liderin onayıyla denetlenebilir kimi yerlerden bahsediliyor. Ben buna karşıyım. Hızla değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun için de her şeyi yapmaya hazırım.

SPONSORLUK MUŞTUSU…

Stadyum sponsorluğuyla ilgili gelecek hafta her türlü ayrıntının bittiği ve imzalandığı bir süreç yaşayacağımızı müjdelemek istiyorum. Markamıza yakışan, pahası başkalarından üstte olan bir sponsorluk mukavelesiyle çok kısa müddette huzurlarınıza geleceğim.

Weghorst’un kontratının bitmesine 4 ay kala, 2.8 milyon euro kazandık. Tahminen de bunun yıllarca tekrarı olmayabilir. Amir’i aldık orta transferde, Onur’u aldık. Bunların hepsini alt alta koyarsak, esasen biz orta transferde yaz transferlerinin yarısını çözmüştük.

Bizim mülklerimiz var. Hiçbir vakit için hiçbir yönetici ve liderin onları satarak bir süreci yönetmek istediğini düşünmüyorum. Olabildiği kadar onları koruma etmek gelecek kuşak için değerli.

Biz bu sene şampiyon olacağız. Kâfi ki birlik ve beraberlik içinde, atletlerimizi üzecek davranışlarda bulunmayalım.

Gedson’un pahası ortada. Bugün 35, yarın 45, inşallah daha da âlâ olur. Lakin biz futbolcularımızın alanda top oynayarak bize şampiyonluklar getirmesini istiyoruz. Bizim birinci önceliğimiz bu.

“8 MİLYON EURO BOŞA GİDİYOR”

Futbol kadrosunun bütçesiyle ilgili bir şeyler açıklamak istiyorum. 61 milyon euro olan 2017-2018 döneminde olan sayıları geldiğimiz anda direkt 34 milyon euro’ya düşürdük, bunun içinde 8 milyon euro faydalanamadığımız oyuncular vardı. Bunları dışarıya aldığınızda yaklaşık 26-27 milyon euro’ya düştüğünü göreceksiniz.

“RAMOS KULÜBE ZİYAN VERECEKTİ”

Talisca için kulübüyle görüştük, kulübü satmak istemedi. Ramos konusu, çok bedelli bir kardeşimin Beşiktaş’a kazandırıp, onun başarılı olacağını düşündüğü bir süreçti. Kulübün imkanlarını zorlayarak ona dayanak olmaya çalıştım lakin teklifimizin çerçevesinde bile dolaşmayan bir oyuncuydu. İstifa eden yöneticimle bir sıkıntım yok. O, bu transferi çok istedi fakat ben Ramos transferini Beşiktaş’a çok büyük ziyan verebileceğini düşünerek yapamadım.