Futbol A Grubumuzun Trendyol Harika Lig’in 2. haftasında Pendikspor’la oynadığı karşılaşmanın 76. dakikasında, Omar Colley’le bulduğumuz ikinci golün topun saha dışından geldiği gerekçesiyle yan hakemin bayrağını durum bitmeden kaldırması sonucu iptali nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Konseyi’ne yapmış olduğumuz müracata, Merkez Hakem Heyeti Lideri Ahmet İbanoğlu imzasıyla gelen yanıtta haklılığımız tescil edilmiştir.

Merkez Hakem Heyeti Lideri Ahmet İbanoğlu, tarafımıza göndermiş olduğu yanıt yazısında; yan hakemin bayrağını durum bitmeden kaldırmasının yanılgılı olduğunu ve VAR incelemesi için uygun açıda kamera bulunmadığından yan hakemin kararının desteklenmek durumunda kalındığını beyan etmiştir.

Harika Lig deneyimi neredeyse olmayan bir yardımcı hakemin bize nazaran arka niyetli bir halde durumun bitimini beklemeden bayrağını kaldırmasından ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun her fırsatta teknolojiden ve yapay zekadan faydalandığını övünerek söz etmesine rağmen uygun bir açıya kamera yerleştirilememesinden ötürü kadromuz şampiyonluk yarışının kızışacağı ilerleyen periyotta büyük değere sahip olabilecek iki puandan yoksun kalmıştır.

Bugünkü açıklamasında, ligin şimdi ikinci haftası geride kalmışken yapılan tenkitleri üzülerek takip ettiklerinden sıkıntı yanan Türkiye Futbol Federasyonu’na hatırlatmak isteriz ki, ligin başında da ortasında da sonunda da yapılan kusurlar kulüpleri birebir derecede etkilemekte ve puan cetveline etki etmektedir.

Beşiktaş JK olarak;

Bugüne kadar hak yemedik, hakkımızı da yedirmeyiz. Hakkımız ligin 2. haftasında da 32. haftasında da yense tıpkı tonda reaksiyonumuzu ortaya koyar, hakkımızı talep ederiz.

Türkiye Futbol Federasyonu İdare Heyeti’nden beklentimiz;

Hakem kusuru ve teknoloji eksikliği nedeniyle puan kaybı yaşadığımız şahsen Merkez Hakem Şurası Lideri Ahmet İbanoğlu tarafından tescil edilmişken; artık gerçeklerden kaçmadan, perde gerisine saklanmadan hakkımızın teslim edilmesi, bu doğrultuda Beşiktaş-Pendikspor maçının tekrarlanması tarafında karar alınması,

Reklam çalışmalarının bir kenara bırakılarak Türk futbolunun asli meselelerine odaklanılması, bu doğrultuda alanda ter döken sportmenlerin emeklerinin heba olmasının önüne geçmek üzere hakemlere ağır bir halde eğitim verilmesi ve gerekli teknoloji yatırımlarının süratlice hayata geçirilmesidir.

Manipülasyonlara ve polemiklere son vermek, gerçekleri gün yüzüne çıkarmak gayesiyle yaptığımız açıklamamıza ek olarak Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Şurası Lideri Ahmet İbanoğlu imzasıyla tarafımıza gelen karşılık metnini bilgilerinize sunarız:

“Göndermiş olduğunuz geri bildirim formu incelenmiştir.

Karşılaşmanın 76. dakikasında ceza alanına yanlışsız kullanılan köşe vuruşunda, iki nolu yardımcı hakem UEFA ve MHK talimatları gereği durum için olması gereken yerde ve dikkatlice oyunu takip etmektedir.

Bulunduğu pozisyon prestiji ile topun oyun alanını büsbütün terk ettiğini tespit etmiş ve karşılaşma hakemini kale vuruşu verilmesi konusunda bayrağı ile uyarmış ve gol geçersiz sayılmıştır.

VAR protokolü gereği yardımcı hakem gol olduktan yahut top pasif alana geçtikten sonra hakemini uyarması gerekir. Yardımcı hakem yalnızca uygulama açısından eksik bir tutum göstermiştir.

VAR Hakemi ile yapılan görüşmede tüm kamera imgelerinden ve farklı açılardan durumu denetim ettiğini belirtmiş ancak topun tam durumunu gösteren yayıncı kuruluştaki kayıtlarda net bir manzara olmadığı için VAR Protokolü gereği alandaki hakem kararını desteklemek durumunda kaldığını belirtmiştir.”