Fenerbahçe Kulübü Genel Sekreteri Burak Çağlan Kızılhan, futbol kamuoyu ve sarı-lacivertli kulübün gündemine dair Milliyet’e konuştu.

Bu yıl şampiyonluk yolunda hem kurdukları kaliteli takım hem de sarı-lacivertli topluluğun kenetlenmesiyle birlikte emin adımlarla ilerlediklerini aktaran Kızılhan, dönem başından beri bir topluluk tarafından yaratılmaya çalışılan yapay gündemlerin ve faaliyetlerin farkında olduklarını lisana getirdi.

Geçtiğimiz günlerde Galatasaray Lider Vekili Erden Timur’un yaptığı “Birliğimiz ve konsantrasyonumuzun dağıtılması için birtakım şeyler yapılmaya başlandı. Daha neler neler yapılacak. Biz, berbat ve etik dışı usule tenezzül etmeyeceğiz” açıklamalarına değinen Burak Kızılhan şu değerlendirmede bulundu:

“Sayın Fazilet Timur açıklamasında, ‘Biz, berbat ve etik dışı metoda tenezzül etmeyeceğiz’ diyor. Bu açıklama aslında daha evvel bu türlü makûs ve etik dışı metotlara başvurduklarına dair bilinmeyen bir itiraftır. Bildiğiniz üzere her dönem başında bir algı yaratıyorlar ve ismine Fenerbahçe dönemi demeye getiriyorlar. İşte bunun ismi bazen ‘Zorlu Sezonu’ oluyor, bazen ‘Rıdvan Dilmen Sezonu’ oluyor, geçen dönem ‘Lale Orta Sezonu’ oldu.

Her dönem medyadaki birtakım temsilcileriyle bir arada ‘Fenerbahçe’yi şampiyon yapacaklar’ algısı oluşturuyorlar. Lütfen son 10 yılı açıp bir inceleyin. Hakemlerden ve hakemlerin kararlarından olumsuz manada en çok etkilenen kulüp kimdir, en çok faydalanan kulüp kimdir? Her yıl kamuoyunda ‘Fenerbahçe’yi şampiyon yapacaklar bu sezon’ kelamını söyletmeye çalışıyorlar.

Bu noktada şunu da hatırlatmakta yarar var; nasıl oluyor da Türk futbolunda yıllarca konuşulan, hiç unutulmayan fahiş hakem yanılgıları daima bu topluluğun lehine olan kusurlar oluyor? Sanıyoruz bu dönemin mottosunu şimdi belirleyemediler, bakalım bu dönemin ismini ne koyacaklar. Şimdi bir çıkış görmedik, merakla bekliyoruz.”

“MUTSUZ ALGISI YARATMAYA ÇALIŞTILAR”

Fenerbahçe’nin son yıllarda Avrupa’nın 5 büyük ligine rekor bedellerle transfer satışları yaptığını anımsatan Burak Kızılhan, buna rağmen değişik bir algı yaratıldığını vurguladı. Adeta oyuncuların Fenerbahçe’den mutsuz oldukları için gittiklerine dair bir algı oluşturulduğunu kaydeden Kızılhan, “Burada bir Fenerbahçe nefreti görüyoruz. Bu nefret yüzünden komik durumlara düşme kıymetine algılar yaratıyorlar. Bunu da kamuoyunun geneline yayıyorlar” tabirlerini kullandı.

“KİMSE ÇIKIP NE OLUYOR DEMİYOR”

Yakın tarihte Erden Timur’un ‘Elimizde evraklar var’ açıklamasını, yıllar evvel Abdurrahim Albayrak’ın ‘VAR kayıtları elimizde’ telaffuzunu, spor yorumcusu ve eski hakem Ahmet Çakar’ın ‘Faal bir hakem, Fenerbahçe’yi şampiyon yapmayacaklar dedi’ sözlerini ve Türkiye Aktif Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Lideri Abdurrahman Arıcı’nın ‘Bazı hakemler örgütlenmiş olabilir’ kelamlarını anımsatan Kızılhan, TFF’ye sert tenkitler getirdi.

Burak Kızılhan şu kelamları kullandı: “Türkiye Futbol Federasyonu niçin var? Yalnızca maçlar için hakem atamalarını yapmak ya da lig maçlarını organize etmek için mi? Bilhassa Abdurrahman Arıcı’nın açıklamalarından sonra TFF’nin burada neler oluyor diyerek bir çalışma yapması gerekirken tam aksisi Abdurrahman Arıcı’ya hak mahrumiyeti cezası kesildi, federasyon delegeliği misyonunu bırakması istendi. Tez sahiplerinin Etik Konseyi’ne çağırılması gerekirdi. Öte taraftan dünyanın rastgele bir ülkesinde bu üzere argümanlar gündeme getirilseydi ortalık ayağa kalkardı. TFF’nin misyonu nedir? Şaibeleri engellemektir. Lakin burada ne yaptılar? Hiçbir şey yapmadılar. Kimse de çıkıp ne olur demiyor. Ancak çok farklı, nedense ve nasıl oluyorsa büyük resme baktığımızda bunlardan yarar sağlayan tek bir kulüp var.”

“ÖYLECE SUSUP OTURAMAYIZ”

Kızılhan, bu dönem algılara müsaade vermeyeceklerini söyledi, “TFF ve hakemler, toplumsal medyanın yapay gündemine kapılıp saha içi kararlarında ruhsal olarak etkilenirse biz öylece susup oturmayız” dedi.

Genel Sekreter Burak Kızılhan, birinci haftalardaki hakem kusurlarından en fazla etkilenen grubun tekrar kendileri olduğunu belirtti.

Buna rağmen şimdi 2. haftada oynanan Galatasaray-Trabzonspor maçının akabinde açıklamalar yapan sayın Dursun Özbek’e göndermede bulunan Kızılhan, şu sözleri kullandı:

“Sayın Dursun Özbek lehte ve aleyhte durumlar olmasına karşın klâsik dönem başı açıklamalar yaptı. Fakat gelin bizim maçlarımıza bir bakalım. Birinci haftada Gaziantep maçında evvel verilen, sonra VAR’la iptal edilen penaltımız. Tamam, gri durum dedik. Gri durumlara da alıştık. Gri durumları daima aleyhimize sayıyoruz. Fakat Samsunspor deplasmanında iptal edilen golümüze bakalım. Kural var, biliyorsunuz. Top orada iki Samsunspor’lu futbolcuya geçti ve topu sürdüler. Yani kurala nazaran konum değişti. Buna karşın Fred’in golü garip bir formda iptal edildi. Ancak biz orada haklı golümüz iptal edilse de yaygara yapmadık.

Diğer tarafta sayın Dursun Özbek, ikinci haftada lehte ve aleyhte konumlar olmasına karşın ‘Böyle berbat hakem idaresi görmedim’ açıklamasını yaptı. Daha ikinci haftadan mağduruz algısı başlatıldı. Biz bu sene her sene klasik hale gelen mağdur edebiyatına da toplumsal medya algılarına da çok farklı yaklaşacağız. TFF ve hakemlere de bir bildirimiz var; toplumsal medyanın yapay, yapay gündemine kapılıp saha içi kararlarınızda ruhsal olarak etkilenirlerse biz öylece susup oturmayız. Topluluğumuz tüm bu algılara karşı uyanık ve Fenerbahçe’nin yanında olsunlar. Biz bunlara müsaade vermedikçe göreceksiniz bu dönem hiçbir şey istedikleri üzere olmayacak.”