FIFA Disiplin Kurulu, Avustralya’nın Sidney kentindeki Avustralya Stadı’nda 20 Ağustos’ta İspanya ve İngiltere ortasında oynanan final maçı sonrasında onur tribününde ve alandaki madalya merasiminde birtakım uygunsuz hareketlerde bulunarak, kurumun disiplin yönetmeliğinin 13.1 ve 13.2 unsurlarını çiğnediği argümanıyla Rubiales hakkında soruşturma açtığını duyurdu.

Soruşturma ile ilgili sonuncu karar alınana kadar öbür bir yazılı açıklama yapılmayacağını belirten FIFA, “Tüm insanların kişilik haklarına hürmet gösterme konusundaki mutlak kararlılığını yinelediğini ve bu nedenle aksi istikametteki her türlü davranışı şiddetle kınadığını” söz etti.

Diğer yandan İspanya’da spor dünyasından, Başbakan Pedro Sanchez, birtakım bakanlar ve sivil toplum kuruluşlarına kadar birçok kişi ve kuruluştan sert reaksiyonlar alan Rubiales için LaLiga kulüplerinden Osasuna, Real Sociedad ve Getafe istifa talebinde bulundu.

Ayrıca İspanya’daki Bayan Futbolcular Derneği (Futpro) aracılığıyla açıklama yapan bayan ulusal futbolcu Jenni Hermoso da Rubiales’e “örnek olarak bir ceza verilmesini” istedi.

RFEF Genel Heyeti, Rubiales’in durumunu kıymetlendirmek için yarın fevkalâde toplanacak.

FIFA Bayanlar Dünya Kupası’nı finalde İngiltere’yi 1-0 yenerek tarihinde birinci kez kazanan İspanya Bayan Ulusal Futbol Grubu’nun Sidney’deki maç sonrasındaki madalya merasimi ve kutlamalar sırasında RFEF Lideri Rubiales’in birtakım hareketleri reaksiyon almıştı.

İspanya’nın maçı kazanmasının akabinde sevinç gösterisi sırasında gurur tribününden uygunsuz hareketler yapan Rubiales, daha sonra madalya merasiminde de İspanyol futbolcu Jenni Hermoso’yu dudağından öpmüştü.

Rubiales, yaptığının yanlış olduğunu kabul edip özür dilese de bu reaksiyonları azaltmakta kâfi olmadı.