2023 CEV Avrupa Şampiyonası’nın finalinde Sırbistan’ı 3-2 yenerek tarihinde birinci defa şampiyon olan A Ulusal Bayan Voleybol Ekibi, İstanbul’a döndü. Şampiyonanın düzenlendiği Belçika’nın başşehri Brüksel’den kalkıp, İstanbul Havalimanı’na iniş yapan uçak, ‘su tagı’yla karşılandı. Ay-yıldızlı grup için de havalimanı çıkışında coşkulu bir karşılama merasimi düzenlendi. Merasime; Türkiye Voleybol Federasyonu Lideri Mehmet Akif Üstündağ, AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan, Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, atletlerin aileleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan A Ulusal Bayan Voleybol Ekibi Kaptanı Eda Fazilet Dündar, “Cumhuriyetimizin 100. yılında bu yaz çok âlâ bir dönem geçiriyor Filenin Sultanları. İkinci şampiyonluğumuz ile karşınızdayız. Tarih yazan takımın bir modülü olduğum için çok memnunum. Aylardır konutlarımızdan uzaktayız. Tek bir hedef için uğraşıyoruz fakat çok şükür Avrupa Şampiyonası’ndan da alnımızın akıyla çıktık. Çok memnunuz. Birinci günden beri çok inanmıştık. Saha içinde ve dışında çok uygun bir takıma sahibiz. Bunu da alana yansıttığımız vakit neler olabileceğini göstermiş olduk. Sırbistan’la ağır hislerle geçen bir maç oldu. Sonunda 3-2 kazanmayı bildik. Ülkeyi ardımızda birleştirdiğimizi görmek, dev ekranlarda insanların bizleri desteklediğini görmek inanılmaz güç veriyor. Çok teşekkür ediyoruz herkese” diye konuştu.

Sıradaki gayelerinin olimpiyatlara katılmak olduğunu belirten Eda, “Sonrasında önümüzdeki sene Milletler Ligi ve olimpiyatlarda gayret edeceğiz” biçiminde konuştu.