Galatasaray’da Eylül Ayı Olağan Divan Heyeti toplantısı düzenlendi.

İşte Erden Timur’un açıklamalarından satır başları:

Dün malum transferin son günüydü. Takımımızın yaş ortalaması 25.9 şu anda. En yaşlı transferlerimiz Günay Güvenç ve Cedric Bakambu, 32 yaşındalar.

Bu dönem transfer ettiğimiz oyuncuların kıymeti 150 milyon euro civarında ve yalnızca Angelino ile Ndombele’yi kiralık olarak aldık. Onların da opsiyonları bizde.

“ZIYECH PSG’YE GİDECEKTİ”

Ziyech yarım periyot evvel PSG’ye transfer olmak üzereydi, Zaha daha 1 dönem evvel 70 milyon euro’ya transfer olmak üzereydi. Ndombele, Tottenham tarihinin en kıymetli transferi.

Ziyech kiralık lakin bedelsiz kiralamalı ve bedelsiz opsiyonlu bir mutabakat bu. Dönem sonunda biz istersek hiçbir fiyat ödemeden bonservisini almış olacağız.”

“TARİHTE GÖRÜLMEMİŞ KADRO”

Türk futbol tarihinde birinci sefer bu türlü bir takım kuruldu. 13 tane Drogba, Sneijder, Melo ayarında oyuncumuz var.

Değer olarak Türk futbolundaki en yakın takımın 5-6 katı düzeyde oyuncular almışız. Şampiyonlar Ligi’nde kümeden çıkan ekiplerin maaş ortalaması 290 milyon euro, biz bu bütçenin yarısını bile karşılayamayız. O yüzden kaynaklarımızı artırmak zorundayız.

“YAKLAŞIK 50 MİLYON EURO ÖDEME YAPILACAK”

Öte yandan G.Saray’da Erden Timur, Eylül Ayı Olağan Divan Konseyi’nde 2023-24 döneminde oyunculara 49.1 milyon Euro (yaklaşık 1.4 milyar TL) net fiyat ödeneceğini açıkladı. Bu fiyatın 10 milyon Euro’luk kısmı, sponsorlar tarafından karşılanacak.

Biz Şampiyonlar Ligi’ndeki gelir bütçelerine nasıl ulaşabiliriz? Yapamıyorsak, küçülelim demek gerçek. Kulübü riske atmamak ismine. Lakin üyelerimizin bir oran olarak sorgulama yapması gerekiyor.

Geçtiğimiz dönemin geliri 79.9 milyon euro, bu dönem 218 milyon euro. Bunu yayın geliri bu kadar düşmüşken yaptık. Bu aslında hakikat yapılanmayla gelirlerimizin nereye çıkabileceğinin göstergesi.

“HER TÜRLÜ KONTROLE HAZIRIM”

Lütfen TFF, UEFA bizi denetlesin. Ahlaklı bir formda iş yapmanın bu memleketteki karşılığı; bilmeden, bilgisiz eleştirmek olmamalı. Zerre kadar bir şey olmadığını anlatmak için aylarımı harcamaya hazırım. Rakip ekipler daima bu türlü şeyler konuşuyorlar. Her türlü kontrole hazırım!

Ben yalnızca futbol ile ilgilenen bir kişi olarak lanse ediliyorum ancak ‘giderlerin sorumlusu’ diyebilirim. Transferlerin yüzde 70-80’ini tek başıma görüşerek yapmaya çalıştım. Gelirinin çok büyük bir kısmında da çok büyük emeğim var. Bunu da takdirlerinize sunuyorum.

“İLK 20’DEYİZ”

En çok gelir elde eden 20 kulüp ortasında biz de yer alıyoruz. Yayın gelirlerini çıkardığımız vakit birinci 10’a giriyoruz. Newcastle United’ın 212 milyon euro geliri var, 146’sını yayın gelirinden alıyor adam. Biz 240 milyon euro’nun 10’unu yayından alıyoruz.