A Ulusal Bayan Voleybol Takımı’mız ile doruğa çıkan, Avrupa ve Milletler Ligi şampiyonluğunda tarih yazan isimlerin başında gelen Melissa Vargas’ın ay-yıldızlı forma ile dünyaya meydan okuması dikkatleri üzerine çekti. Küba asıllı voleybol yıldızının hayatında; ülkesinde istenmemek, İsviçre’ye sığınmacı olarak gitmek ve son olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak üzere radikal kararlar bulunuyor.

Küba’nın gelecek vaat eden en kıymetli yıldızı olarak gösterilen ve ülkesinin genç ulusal kadrolarında forma giyen Vargas, 18 yaşında yaşadığı sakatlık sonrası, kâfi tedavi imkanı olmadığını ileri sürdüğü ülkesinde dışlandı. 16 Ekim 1999 doğumlu olan Melissa Vargas, spor ömrünü sürdürmek için Küba’nın dışına birinci olarak 16 yaşında çıktı. Çekya’ya giden ve Agel Prostejov grubunun formasını giyen Vargas, yaşadığı sakatlık sonrası ülkesine dönerek tedaviye başladı. Vargas, Küba’nın sunduğu atlet sıhhati hizmetinden şad kalmadı. Genç oyuncu bunu lisana getirince ülkede ‘istenmeyen kişi’ ilan edildi ve 4 yıl men cezası aldı.

Vargas devayı sığınmacı olarak İsviçre’ye gitmekte buldu ve 17 yaşında 2016’da Volero Zürih’e transfer oldu. Burada da başarılı olan Vargas’ın hayatı ise Türkiye sonlarına girmekle değişti.

FENERBAHÇE BAHTINI DEĞİŞTİRDİ

Gösterdiği performansla dikkatleri üzerine toplayan Vargas’a, 2018’de Fenerbahçe kapıları açıldı. Kulüp lideri Ali Koç ile voleyboldan sorumlu yönetici Simla Türker Bayazıt’ın ağır uğraşıyla Fenerbahçe’ye transferi gerçekleşen Vargas, Türkiye’ye bu vesileyle giriş yaptı.
Vargas’ın Türkiye’ye gelmesinde büyük rol oynayan yönetici Simla Türker Bayazıt, bu transfer için “Fenerbahçe’nin Türk voleyboluna armağanıdır” demişti. Dediği üzere de oldu. Yalnızca voleybola ilgi duyanlar değil tüm Türkiye’nin gönlünü kazandı.

BAŞKAN ERDOĞAN DEVREYE GİRDİ

Vargas’ın ulusal ekiple muvaffakiyete giden seyahati ise 2021’de Lider Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldığı vatandaşlık kartı ile başladı. Melissa Vargas, şimdi 19 yaşında Fenerbahçe’de gösterdiği performansla bir anda tüm Avrupa’nın dikkatini üzerinde topladı. Vargas’ı bilhassa o vakit Fenerbahçe’deki antrenörü olan Zoran Terzic, Sırbistan Ulusal Kadrosu’nu da çalıştırdığı için ülkesine kazandırmak istedi. Türkiye Voleybol Federasyonu Lideri Mehmet Akif Üstündağ da Vargas’ın potansiyelini gördüğü için oyuncuya ay-yıldızlı formayı giydirmek için efor gösterdi. Sırbistan’la anlaşmak üzere olan Küba asıllı oyuncu için Lider Recep Tayyip Erdoğan devreye girdi ve kendisinin büyük katkısıyla Melissa Vargas, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu. Lider Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden 10 Nisan 2021’de aldığı kimlik hakkının mühleti 2 yılı tamamlayınca tarih üstüne tarih yazan ulusal grup kıssasına başlamış oldu.

MİLLİ KADROYLA DORUĞA ÇIKTI

Melissa Vargas, statü gereği vatandaşlığından sonra 2 yıl ulusal ekipte forma giyemedi. Mühletin dolmasıyla Cumhuriyet’in 100. yılında ay-yıldızlı formaya kavuşan Melissa Vargas, birinci evvel FIVB Milletler Ligi’nde Türkiye’yi zafere taşıyan isimlerden oldu. Vargas, Avrupa Şampiyonası’nda da gösterdiği performansla “En Bedelli Oyuncu” (MVP) olarak “Filenin Sultanları”nı birinci defa şampiyonluğa taşıdı.

‘VARGAS HAVA YOLLARI’ 3 METRE 26 SANTİMETREYE YÜKSELİYOR

Yaptığı smaçlarla 3 metre 26 santimetreye kadar yükselen Vargas, Türk halkı tarafından “Vargas Hava Yolları” yakıştırmasını aldı.

FORMA NUMARASI MALATYA’NIN PLAKA NUMARASI

Vargas’ın 44 numaralı formayı giymesinin nedeni ise Federasyon Lideri Mehmet Akif Üstündağ’ın Malatyalı olması. Vargas’ın Malatya’nın plaka numarası 44’ü giydiğine dikkat çeken Üstündağ, “Vargas bizim evladımız oldu. Ekipte 44 numarayı giyiyor ve ‘Ben de Malatyalıyım’ diyor. 44 onun uğurlu numarası oldu” açıklamasında bulunmuştu.