Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB), A ulusal ekipler seviyesinde voleybolcu “devşirme” uygulamasında 15 Eylül 2023 itibariyle değişikliğe gitti.

FIVB’nin aldığı karar sonucunda bir ülkenin A ulusal grubunda forma giymiş voleybolcular, vatandaşlık alsa da artık öbür bir ülkenin A ulusal kadrosunda vazife yapamayacak.

Öbür ülkelerde doğan ve kelam konusu tarihten evvel Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alan 5 isim ise bu karardan etkilenmeyecek ve A ulusal kadrolarda forma giyebilecek.

VARGAS DEVAM EDECEK

Filenin Sultanları’nın yıldızı Küba asıllı Melissa Vargas, 2021 yılında Türkiye vatandaşlığına geçtiği için FIVB’nin yeni devşirme kuralından etkilenmeyecek.

Türkiye’nin Avrupa ve Milletler Ligi şampiyonluğunda alana kıymetli katkı koyan isimlerden Vargas’a, 18 yaşında yaşadığı sakatlık sonrası, kâfi tedavi imkanı olmadığını ileri sürdüğü Küba tarafından, 4 yıl men cezası verildi.

Sığınmacı statüsünde gittiği İsviçre’de voleybol hayatına devam eden genç atlet, bu süreçte Sultanlar Ligi gruplarından Fenerbahçe’nin dikkatini çekti.

Fenerbahçe’ye 19 yaşında transfer edilen ve sarı-lacivertli formayla başarılı performans sergileyen Vargas, Sırbistan’ın da istemesine karşın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını tercih etti.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartını 2021’de alan ve iki yıl bekledikten sonra birebir gayeye koşmaya başladığı Filenin Sultanları ile Milletler Ligi ve Avrupa şampiyonluğunu kazanan Vargas, şu anda Japonya’da 2024 Paris Olimpiyat Elemeleri’nde gayret eden A Ulusal Kadro’nun olimpiyat kotası kovalayan takımında yer alıyor.

LAGUMDZIJA KARDEŞLER

Bosna Hersek doğumlu voleybolcu kardeşler Adis ve Mirza Lagumdzija, 2014 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçti.
Ağabey Adis Lagumdzija, Saray Bosna’da 29 Mart 1999 yılında dünyaya geldi.

Babası voleybolcu Ekrem Lagumdzija sayesinde küçük yaşlarda voleybola ilgi duyan Adis Lagumdzija, vatandaşlığa geçtiği 2014 yılında Türkiye’deki voleybol mesleğine de başladı.

Adis, Avrupa Altın Ligi’nde 2018 yılında A Ulusal Ekip ile birinci maçına çıktı ve bronz madalya kazandı.

Türkiye’de Galatasaray ve Arkas Spor formaları giyen pasör çaprazı, voleybol hayatına İtalya’nın Modena takımında devam ediyor.
Mirza Lagumdzija da ağabeyi Adis üzere babasının müsaadeden giderek voleybolcu oldu.

Saray Bosna’da ağabeyinden 2 yıl sonra dünyaya gelen 2001 doğumlu Mirza, 2019 yılından beri Arkas Spor forması giyiyor.

A Ulusal Erkek Voleybol Grubu takımında ağabeyi Adis ile birlikte vazife alan Mirza, Filenin Efeleri ile 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda ulusal formayı giyebilmek için elemelerde uğraş edecek.

ALEKSIA MÜHLETİNİN DOLMASINI BEKLİYOR

Romanya’nın başşehri Bükreş’te dünyaya gelen Aleksia Karutasu, 2022’de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçti.

Anne ve babası profesyonel basketbol mesleğine sahip 2003 doğumlu Aleksia Karutasu, voleybola CSM Bükreş grubunda başladı.

Romanya Ulusal Ligi’nde birinci maçına 13 yaşında çıkan ve Romanya tarihinin en genç profesyonel oyuncusu unvanını alan Aleksia Karutasu, 2018’de Romanya Ligi ve Romanya Kupası şampiyonlukları yaşadı.

Romanya Ulusal Ekibi’nde 17 Yaş Altı Balkan Şampiyonası’nın en güzel pasör çaprazı seçilen Aleksia, 2018’de Sultanlar Ligi takımlarından VakıfBank’a transfer oldu.

Yeşilyurt ekibinde CEV Challenge Kupası’nı kazanan ve en düzgün oyuncu mükafatını alan Aleksia, Galatasaray HDI Sigorta’da da forma giydi. VakıfBank takımında bulunan ve 2022’de Türk vatandaşlığına kabul edilen Aleksia, “bekleme süresi” dolunca yeni statüden etkilenmeyecek ve Filenin Sultanları’na parkede katkı sunabilecek.

BOSNA HERSEK’TEN MERT MATIC

Bosna Hersek asıllı Mert Matic, 2017 yılında Türk vatandaşlığına geçti.

Ulusal grubun alt kategorilerinde forma giyen 1995 doğumlu Matic, İsrail’de oynanan Avrupa Şampiyonası elemelerinde Filenin Efeleri takımında yer aldı.

Efeler Ligi’nde gelecek dönem Halkbank forması giyecek Matic de yeni statüden etkilenmeyecek 5 sportmen ortasında buluyor.