Dinamo Kiev Teknik Yöneticisi Mircea Lucescu, basına yansıyan “Beşiktaş’a değil, Afrika Ulusal Kadrosu’na karşı oynadık” tabirlerinin büsbütün yanlış anlaşıldığını, bunu Beşiktaş’ı yüceltmek için söylediğini bildirdi.

Beşiktaş maçının akabinde yaptığı açıklamadan sonra Türkiye’de kendisi hakkında yazılanları duyunca güldüğünü söyledi.

Sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirten Lucescu, “Ben hiçbir formda Beşiktaş’ı küçümsemedim, tersine Beşiktaş’ın bu dönem çok uygun yabancılardan oluşan düzgün takım kurduğunu söylemek istedim. Afrika vurgusunu Beşiktaş takımını yüceltmek için yaptım.” diye konuştu.

Beşiktaş’ın Avrupa biçiminde büyük bir kadro olduğunu aktaran Lucescu, Avrupa’daki Chelsea, Manchester City üzere büyük kulüplerin takımında Afrikalı sportmenlerin olduğunu vurguladı.

Sözlerinin spor muharrirleri tarafından ya da toplumsal medyada farklı noktalara çekildiğini tabir eden Lucescu, şunları kaydetti:

“Benim yaptığım tanımlamanın nesi ayrımcılık anlayabilmiş değilim. Ben yıllardır Afrikalı futbolcularla bir arada çalıştım. Beşiktaş taraftarıyla aramı kimse açamaz. Rastgele bir ayrımcılık yahut ırkçılık asla kelam konusu olamaz. Beşiktaş grubunda çok Afrikalı olduğunu, olumsuzluk yahut ayrımcılık sözü olarak söylemedim. Beşiktaş, dönem için çok uygun grup kurmuş, Üstün Lig’e hazır gözüküyor. Transferler yerinde yapılmış. Şampiyonluk çabası verecek güçte bir takım.”

“MİLLİ GRUPTAYKEN TAKIMA ÜÇ BÜYÜKLERDEN OYUNCU BULAMIYORDUM”

Lucescu, UEFA Avrupa Konferans Ligi play-off çeşidi birinci maçında Beşiktaş’a karşı tesirli bir oyun sergilediklerini belirterek, Dinamo Kiev’in çoğunluğunun futbol akademisinden gelen futbolcularla oynadığını söyledi.

İstanbul’daki maç için sabırsızlandığına değinen Lucescu, “Ben Türk Ulusal Grubu’nun teknik yöneticisi iken büyük gruplardan, Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe üzere gruplardan ulusal kadroya çağıracak oyuncu bulamıyordum. Zira Türkiye’de daha çok yabancı oyuncuya baht veriliyor. Bu türlü de bir gerçek var.” tabirlerini kullandı.

Lucescu, Beşiktaş ile oynayacakları rövanş müsabakasını sabırsızlıkla beklediklerini vurgulayarak, “Beşiktaş taraftarının gücünü biliyorum. Beşiktaş taraftarı, o maçta çok tesirli olacak. O atmosferi görmek için ben de sabırsızlanıyorum.” dedi.