Padova kentinde ekip karşılaşmalarıyla sona eren şampiyonanın kapanış merasimi, Stadio Colbacchini Stadı’nda gerçekleştirildi.

Şampiyonaya 21 ülkeden katılan 514 atletten atletizm, yüzme, judo, masa tenisi ve basketbol branşlarında da dereceye giren kadrolara ve atletlere madalyaları takdim edildi.

Avrupa Şampiyonası’nda ay-yıldızlı sportmenler kişisel karşılaşmalarda 26 altın, 19 gümüş, 14 bronz olmak üzere 59 madalya kazandı.

Türkiye, atletizmde 15 altın, 8 gümüş, 9 bronz olmak üzere toplam 32 madalya; yüzmede 5 altın, 6 gümüş, 2 bronz olmak üzere 13 madalya; judoda 5 altın ve 1 bronz olmak üzere 6 madalya; masa tenisinde 1 altın, 5 gümüş, 2 bronz olmak üzere 8 madalya ile turnuvayı tamamladı.

AYDIN: “İTALYA’DA ÖZEL ATLETLER BÜYÜK BİR TARİH YAZDI”

Kupa merasiminin akabinde şampiyonayı pahalandıran Türkiye Özel Atletler Spor Federasyonu (TÖSSFED) Lideri Birol Aydın, “İtalya’da özel atletler büyük bir tarih yazdı. Futsal ulusal grubumuz Avrupa şampiyonu oldu, atletizm ulusal ekibimiz Avrupa ikincisi oldu, judo kadrosu üçüncü oldu. Çocuklarla gurur duyuyoruz, rekorlar kırarak yeni rekorlar yaptılar. Engelli atletlerimiz Türkiye’ye nereden nereye geldiklerini gösterdi. Bu imkanları bize veren başta Sayın Cumhurbaşkanı’mız Recep Tayyip Erdoğan’a, Gençlik ve Spor Bakanı’mıza ve bize dayanak veren herkese çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Aydın, bütün atletleri ve onlara emek veren bütün antrenör ile çalışanlarını tebrik ederek, “Bütün çocuklarımızın ortak duygusu burada aldığımız 59 madalya ile birlikte inşallah bunları Cumhurbaşkanı’mıza götürüp huzurunda takdim edeceğiz.” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın da telefonla arayarak bütün atletleri tebrik ettiğini aktaran Aydın, “Bakan’ımıza ayrıyeten teşekkür ediyorum, Sayın Bakan’ımız atletlerimize bir bakanlık değil tıpkı vakitte bir ağabeylik vazifesi yapıyor, bize vermiş olduğu takviyesi ve inancı boşa çıkarmamanın gururunu yaşıyorum.” sözlerini kullandı.