ERMAN TOROĞLU – Trabzonspor akıllıydı

Trabzonspor-Beşiktaş maçı; herkesin merak ettiği maç… Zira Beşiktaş, fazla oynamadan maçları kazandı. Trabzonspor da maalesef istenilen Trabzonspor değildi birinci haftalarda. Trabzonspor seyircisi, tekmeye baş sokan, pres yapan, çabuk hamleye çıkan, yani gönülden ve damardan futbol oynayan ekibi ister.

Özellikle birinci yarıda Trabzonspor seyircisinin istediği bir kadro vardı alanda. Bu ortada tabi ikinci yarıda Trabzonspor bu tempoyu sağlayabilecek mi ve Beşiktaş da Trabzonspor’un bu temposuna karşılık verecek miydi? Maalesef Beşiktaş bu Trabzonspor’un oyununa ikinci yarıda reaksiyon göstermedi, gösteremedi. İkinci yarı oyuncu değişikliklerinde bile Trabzonsporlu oyuncular oyun biçimlerini değiştirmedi. Her giren, çıkanı aratmadı. Fark, daha da açık olabilirdi.

Düşünün Beşiktaş’ın Trabzonspor kalesine giden şutu, yani birinci şutu 82. dakikada. Bilmiyorum size maçı uçun uzun uzun anlatmaya gerek var mı. Beşiktaş dün gece berbat değildi çok berbattı. Trabzonspor da çok âlâ çaba etti, çok akıllı işler yaptı. Şayet bu türlü devam ederlerse ve bu türlü gayret ederlerse ligin üst tarafında kalırlar ve heyecan verirler.

ERMAN TOROĞLU – Trabzonspor akıllıydı

Trabzonspor-Beşiktaş maçı; herkesin merak ettiği maç… Zira Beşiktaş, fazla oynamadan maçları kazandı. Trabzonspor da maalesef istenilen Trabzonspor değildi birinci haftalarda. Trabzonspor seyircisi, tekmeye baş sokan, pres yapan, çabuk atağa çıkan, yani gönülden ve damardan futbol oynayan grubu ister.

Özellikle birinci yarıda Trabzonspor seyircisinin istediği bir grup vardı alanda. Bu ortada tabi ikinci yarıda Trabzonspor bu tempoyu sağlayabilecek mi ve Beşiktaş da Trabzonspor’un bu temposuna karşılık verecek miydi? Maalesef Beşiktaş bu Trabzonspor’un oyununa ikinci yarıda reaksiyon göstermedi, gösteremedi. İkinci yarı oyuncu değişikliklerinde bile Trabzonsporlu oyuncular oyun formlarını değiştirmedi. Her giren, çıkanı aratmadı. Fark, daha da açık olabilirdi.

Düşünün Beşiktaş’ın Trabzonspor kalesine giden şutu, yani birinci şutu 82. dakikada. Bilmiyorum size maçı uçun uzun uzun anlatmaya gerek var mı. Beşiktaş dün gece berbat değildi çok berbattı. Trabzonspor da çok uygun gayret etti, çok akıllı işler yaptı. Şayet bu türlü devam ederlerse ve bu türlü çaba ederlerse ligin üst tarafında kalırlar ve heyecan verirler.

REHA KAPSAL – Alışıyor mu, aşıyor mu?

Trabzonspor açısından Beşiktaş maçı, bundan sonraki haftalar için hem eşik noktası, hem de düzeyini görmesi açısından değerliydi. 6 Şubat’tan beri yenilmeyen, ligde oyun pratiği güçlü olan siyah-beyazlılara karşı göstereceği performans, kalan haftalar açısından bordo-mavililer için bir referans kıymetindeydi.

Şenol Güneş’in alana sürdüğü birinci 11 her vakit eldeki en uygun takım olmalı. İkinci yarı iş işten geçtikten sonra yapılan ataklarla maç zati elden gitmişti. Giren oyuncular da istenen performansın çok uzağında kaldığı için Trabzonspor ekibine bir tepki gösteremediler.

Trabzonspor baştan sona hak ettiği bir galibiyet aldı. Birinci yarı bitimine yanlışsız Mendy’nin attığı şut direkten dönmeyip gol olsaydı tahminen de maçın fişini orada çekmişlerdi. Bordo-mavililerin saha içinde en yeterli yaptığı iş ekip bütünlüğüyle hareket edip herkesin çok koşması, ikili çabalardaki agresifliği, isteği, saha içindeki kazanma çoşkularıydı.

REHA KAPSAL – Alışıyor mu, aşıyor mu?

Trabzonspor açısından Beşiktaş maçı, bundan sonraki haftalar için hem eşik noktası, hem de düzeyini görmesi açısından değerliydi. 6 Şubat’tan beri yenilmeyen, ligde oyun pratiği güçlü olan siyah-beyazlılara karşı göstereceği performans, kalan haftalar açısından bordo-mavililer için bir referans kıymetindeydi.

Şenol Güneş’in alana sürdüğü birinci 11 her vakit eldeki en düzgün takım olmalı. İkinci yarı iş işten geçtikten sonra yapılan atılımlarla maç aslında elden gitmişti. Giren oyuncular da istenen performansın çok uzağında kaldığı için Trabzonspor kadrosuna bir tepki gösteremediler.

Trabzonspor baştan sona hak ettiği bir galibiyet aldı. Birinci yarı bitimine yanlışsız Mendy’nin attığı şut direkten dönmeyip gol olsaydı tahminen de maçın fişini orada çekmişlerdi. Bordo-mavililerin saha içinde en yeterli yaptığı iş kadro bütünlüğüyle hareket edip herkesin çok koşması, ikili çabalardaki agresifliği, isteği, saha içindeki kazanma çoşkularıydı.

Onuachu ve Mendy’nin grubun omurgasına monte edilmesi öz itimat getirdiği üzere eksik modüllerin gerçek bir halde tamamlandığının göstergesi. Kaldı ki Pepe, Berat ve Umut Güneş’i de buna ekleyebiliriz. Mendy defansif manada orta alana dinamizm getirdi. Trabzonspor’un savunma dörtlüsü de kusursuz oynadı.

Onuachu tam bizim ligimize uygun bir santrfor. Hem gol atar, hem de kendisine yakın oynayan arkadaşlarına alan yarattığı üzere onları durumlara da sokar. Bjelica’nın Abdülkadir Ömür’ü çıkarıp, açık alana hamle etme yeteneği ve suratı olan Trezeguet atağı çok doğruydu.

Trabzonspor ismine bu maç kıymetli bir ayrım noktasıydı. Ligde sıradanlığa ve başarısızlığa mı alışıyor, yoksa fark yaratıp, gaye belirleyip ben de bu yarışta varım iletisini mı veriyor? Dünkü Beşiktaş derbisi gösterdi ki Trabzonspor bunları aşıyor ve “Ligde ben de varım” diyor.

Onuachu ve Mendy’nin ekibin omurgasına monte edilmesi öz inanç getirdiği üzere eksik modüllerin yanlışsız bir formda tamamlandığının göstergesi. Kaldı ki Pepe, Berat ve Umut Güneş’i de buna ekleyebiliriz. Mendy defansif manada orta alana dinamizm getirdi. Trabzonspor’un savunma dörtlüsü de kusursuz oynadı.

Onuachu tam bizim ligimize uygun bir santrfor. Hem gol atar, hem de kendisine yakın oynayan arkadaşlarına alan yarattığı üzere onları durumlara da sokar. Bjelica’nın Abdülkadir Ömür’ü çıkarıp, açık alana atak etme yeteneği ve suratı olan Trezeguet atağı çok doğruydu.

Trabzonspor ismine bu maç kıymetli bir ayrım noktasıydı. Ligde sıradanlığa ve başarısızlığa mı alışıyor, yoksa fark yaratıp, amaç belirleyip ben de bu yarışta varım iletisini mı veriyor? Dünkü Beşiktaş derbisi gösterdi ki Trabzonspor bunları aşıyor ve “Ligde ben de varım” diyor.

TURGAY DEMİR – Acı bir ders!

Beşiktaş’ta Aboubakar’ın ulusal maç sonrası geç gelmesi Kartal’ın ayarlarını bozdu… Şenol hoca, ulusal maç sonrası mecburî sebeplerle geç gelen Aboubakar’a ders verirken kendisi acı bir ders aldı! Soldaki Rebic ve Onur’un Mehmetcan karşısında tel tel dökülmeleri, Cenk Tosun’un merkezi dolduramaması, Rashica, Gedson, Amir, Salih temaslarını da kesti.

İşin enteresan yanı tüm bunlara karşın birinci yarıda daha çok topla oynayan, daha çok durum bulan taraf Beşiktaş’tı. O denli ki, Trabzonspor, bir kere kaleye gelip, ceza alanına topla girmeden iki gol attı!

İlk golde sahanın en güzellerinde Bardhi art direkteki yeni transfer Onuacho’yu gördü, ikinci de ise Bakasetas hür vuruştan ağları gördü. Çoklukla değişiklik için 65’i bekleyen Güneş bu sefer 46’da, Onur, Cenk ve Rebic’i kenara alıp Aboubakar, Masuaku ve Muleka’yı alana sürdü.

TURGAY DEMİR – Acı bir ders!

Beşiktaş’ta Aboubakar’ın ulusal maç sonrası geç gelmesi Kartal’ın ayarlarını bozdu… Şenol hoca, ulusal maç sonrası zarurî sebeplerle geç gelen Aboubakar’a ders verirken kendisi acı bir ders aldı! Soldaki Rebic ve Onur’un Mehmetcan karşısında tel tel dökülmeleri, Cenk Tosun’un merkezi dolduramaması, Rashica, Gedson, Amir, Salih temaslarını da kesti.

İşin değişik yanı tüm bunlara karşın birinci yarıda daha çok topla oynayan, daha çok durum bulan taraf Beşiktaş’tı. O denli ki, Trabzonspor, bir sefer kaleye gelip, ceza alanına topla girmeden iki gol attı!

İlk golde sahanın en güzellerinde Bardhi art direkteki yeni transfer Onuacho’yu gördü, ikinci de ise Bakasetas özgür vuruştan ağları gördü. Çoklukla değişiklik için 65’i bekleyen Güneş bu sefer 46’da, Onur, Cenk ve Rebic’i kenara alıp Aboubakar, Masuaku ve Muleka’yı alana sürdü.

Artık topyekün saldıran bir Beşiktaş vardı ve savunma güvenliği ikinci plandaydı. Bjelica da bunu Abdülkadir Ömür’ü çıkarıp Trezequet’yi alana atarak, kontratak gücünü arttırdı. Mısırlı oyuncu Visca’nın pasıyla karşı karşıya kaldığı konumda topu Mert’e nişanlarken, bir dakika sonra Mendy’in uzun pasıyla başlayan misal bir atakta bu kere Visca’yı âlâ gördü ve tabela bir defa daha değişti.

Sonuç olarak uygun oynadığı periyotta gol bulamayan Beşiktaş karşısında, bocaladığı dakikalarda iki gol atan Trabzonspor sonra da akıllı oyunu ve Bjelica’nın gerçek ataklarıyla hak ederek üç puan aldı. Bir diğer değişle Mendy ve Onuacho Trabzonspor’un çehresini değiştirirken Aboubakar’ın yedek kalması da Kartal’ın kolunu, kanadını kırdı…

SİNAN VARDAR – Hak eden kazandı!

Maçın birinci 20 dakikasında Beşiktaş daha baskılı olmasına karşın istediği durumları bulmakta zorlandı. Şenol Hoca’nın dünkü tercihleri şaşırtıcıydı ve aşikâr ki tenkit konusu olacak. Masuaku, Ghezzal ve Aboubakar’ın birinci 11’de olmaması Beşiktaş’ın gücünü de kısıtladı.

Artık topyekün saldıran bir Beşiktaş vardı ve savunma güvenliği ikinci plandaydı. Bjelica da bunu Abdülkadir Ömür’ü çıkarıp Trezequet’yi alana atarak, kontratak gücünü arttırdı. Mısırlı oyuncu Visca’nın pasıyla karşı karşıya kaldığı durumda topu Mert’e nişanlarken, bir dakika sonra Mendy’in uzun pasıyla başlayan benzeri bir atakta bu sefer Visca’yı âlâ gördü ve tabela bir kere daha değişti.

Sonuç olarak düzgün oynadığı devirde gol bulamayan Beşiktaş karşısında, bocaladığı dakikalarda iki gol atan Trabzonspor sonra da akıllı oyunu ve Bjelica’nın yanlışsız atılımlarıyla hak ederek üç puan aldı. Bir öbür değişle Mendy ve Onuacho Trabzonspor’un çehresini değiştirirken Aboubakar’ın yedek kalması da Kartal’ın kolunu, kanadını kırdı…

SİNAN VARDAR – Hak eden kazandı!

Maçın birinci 20 dakikasında Beşiktaş daha baskılı olmasına karşın istediği konumları bulmakta zorlandı. Şenol Hoca’nın dünkü tercihleri şaşırtıcıydı ve muhakkak ki tenkit konusu olacak. Masuaku, Ghezzal ve Aboubakar’ın birinci 11’de olmaması Beşiktaş’ın gücünü de kısıtladı.

Topu Beşiktaş’a veren konut sahibi grup, Mendy ve Bardhi’nin usta paslarıyla evvel az fakat öz konumlar bulurken bir anda 2 farklı üstünlüğü ele geçirdi. Bordo-Mavili ekibin her kontra atağında Beşiktaş savunmasının savrukluğu S.O.S sinyali verdi. Colley hem ağır, hem de konum alamıyor. Üçüncü goldeki aciz durumu ‘Bu dönem Colley’le bitmez, biterse de hüsranla biter’ dedirtti.

Tabii Trabzonlu grup olarak can siparane mücadesinin yanı sıra teknik yönetici Nenad Bjelica’nın Beşiktaş’ı çok uygun çalışmış olmasını es geçmeyelim. 2-0’ın akabinde Trezeguet’in oyuna girmesi bir satranç atılımı üzereydi. Mesken sahibi takımda; Baniva, Eren fevkalade oynarken, Mendy, Bardhi maça kalite getirdi.

Beşiktaş dün grup olarak berbattı. Her vakit övgüyle bahsettiğimiz Gedson’un bu kadar berbat oynadığı bir maç hatırlamıyorum. Beşiktaşlı futbolcular tel tel döküldü. Bir kadro birinci isabet şutunu 82. dakikada buluyorsa yenilmeye mahkumdur. Hakem Bayarslan gördüğünü çaldı. Unutmadan; sahanın tabanı harikuladeydi. Emek verenlere hürmetlerimle…

Topu Beşiktaş’a veren mesken sahibi grup, Mendy ve Bardhi’nin usta paslarıyla evvel az lakin öz durumlar bulurken bir anda 2 farklı üstünlüğü ele geçirdi. Bordo-Mavili grubun her kontra atağında Beşiktaş savunmasının savrukluğu S.O.S sinyali verdi. Colley hem ağır, hem de durum alamıyor. Üçüncü goldeki aciz durumu ‘Bu dönem Colley’le bitmez, biterse de hüsranla biter’ dedirtti.

Tabii Trabzonlu grup olarak can siparane mücadesinin yanı sıra teknik yönetici Nenad Bjelica’nın Beşiktaş’ı çok uygun çalışmış olmasını es geçmeyelim. 2-0’ın akabinde Trezeguet’in oyuna girmesi bir satranç atağı üzereydi. Mesken sahibi takımda; Baniva, Eren fevkalade oynarken, Mendy, Bardhi maça kalite getirdi.

Beşiktaş dün kadro olarak berbattı. Her vakit övgüyle bahsettiğimiz Gedson’un bu kadar makûs oynadığı bir maç hatırlamıyorum. Beşiktaşlı futbolcular tel tel döküldü. Bir ekip birinci isabet şutunu 82. dakikada buluyorsa yenilmeye mahkumdur. Hakem Bayarslan gördüğünü çaldı. Unutmadan; sahanın tabanı harikuladeydi. Emek verenlere hürmetlerimle…