Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri Mehmet Büyükekşi, A Ulusal Ekip Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz ile yola devam edeceklerini açıkladı.

Japonya ile 12 Eylül Salı günü hazırlık maçında karşılaşacak A Ulusal Futbol Kadro kafilesi ile birlikte Hollanda’ya gelen Mehmet Büyükekşi, özel açıklamalarda bulundu.

Büyükekşi, Ermenistan karşısında alınan beraberliğe üzüldüklerini fakat o maçın artık geride kaldığını belirterek, “Ermenistan galibiyeti 2024 Avrupa Şampiyonası için bize çok büyük avantaj sağlayacaktı, maalesef istediğimiz üzere olmadı. Amaç galip gelip garantilemekti lakin yolumuza devam ediyoruz. Bundan sonraki maçlar için avantajımızı koruyoruz. Birebir ciddiyetle üç maçımızı oynayacağız. Ekim ayında evvel Hırvatistan daha sonra Letonya ile oynayacağız. O maçlarda gereken sonuçları alıp Avrupa Şampiyonası’na katılacağımıza inanıyorum.” sözlerini kullandı.

Başkan Büyükekşi, “Stefan Kuntz ile yolların ayrılacağı ve Abdullah Avcı’nın vazifeye geleceği savları var? Bunlar hakikat mu?” sorusuna, “Öyle bir şey kelam konusu değil. Maçtan sonra gereken açıklamaları yaptım. Şu anda Stefan Kuntz ile ilgili bir şey konuşmak hakikat olmaz dedim. Puan kaybettiysek daima bir arada kaybettik. Şu anda yolumuza devam ediyoruz.” karşılığını verdi.

Mehmet Büyükekşi, “Hırvatistan maçında da Stefan Kuntz ekibin başında olacak mı?” sorusunu ise “Evet, Hırvatistan maçı, Letonya maçı, inşallah en güzelini yapmak için gayret edeceğiz.” formunda yanıtladı.

“Almanya ile dostluk maçı yapmayı planlıyoruz”

Mehmet Büyükekşi, A Ulusal Kadro’nun, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonasının (EURO 2024) konut sahibi Almanya ile Kasım ayında özel maçta karşı karşıya geleceğini söyledi.

Milli grubun, kıymetli rakiplerle maçlar oynayarak EURO 2024’e en uygun halde hazırlanacağını aktaran Lider Büyükekşi şöyle konuştu:

“Takımın durumu çok hoş. Bir aile ortamı var, dostluk en üst düzeyde, hiçbir eza yok. İnşallah Avrupa Şampiyonası’na katılacağız. Buraya Japonya ile dostluk maçı yapmak için geldik. Japonya şu anda değerli bir çıkış yakaladı. Dünya Kupası’nda son 16’ya kaldı, Hırvatistan’a penaltılarla elendi. Dünya sıralamasında 20. sırada, biz 41. sıradayız. Son maçlarında Almanya’yı 4-1 yendiler. Bu bir dostluk maçı, amaç bilhassa Türkiye’den daha güçlü kadrolarla maç yapmak. Bu maçı yaparken de bilhassa Hırvatistan ve Letonya müsabakaları için kendimizden daha güçlü ekiplerle oynayıp başarılı olmak. Kasım ayında da Almanya ile dostluk maçı yapmayı planlıyoruz. Avrupa Şampiyonası yolunda daha yeterli hazırlanmak için, kendi oyuncularımızın daha güçlü ekipler karşısında neler yapabileceklerini görmek istiyoruz.”