ZEKİ UZUNDURUKAN – NEDEN UMUT BOZOK?

Galatasaray ve Fenerbahçe, arka arda yaptıkları yıldız transferlerle adeta Premier Lig takımı kurarken, Trabzonspor geçen sezonki takımında yer alan tam 9 oyuncusu ile yeni döneme başladı. Benkovic ve Kourbelis dışında yeni yüzü yoktu alanda Fırtına’nın. Üstelik de flaş transfer Orsic neredeyse dönemi kapatmıştı. Petkovic’in yolu gözlenirken, Papara Park Stadı’nı dolduran bordo-mavili taraftarlar, birinci dakikalardan itibaren tahrip gücü yüksek bir Trabzonspor izledi. Futbolda uzun mühlet birlikte oynamak bir avantajdır. Ortaya bir oyun ezberi çıkar. Bazen çok transfer yaparsınız fakat kadro olamazsınız. Örnek geçen sezonki Trabzonspor! GOL erken geldi. Abdülkadir Ömür, kornerden Denswil’in başına topu nişanlayınca, ok üzere ağlara giden bir gol izledik. Golü atan Denswil savunmada yaptığı kritik atakları ile alkış aldı.

Kourbelis’in hem savunma ile hem de atak bölgesi ile irtibatı yeterliydi. Abdülkadir Ömür, Trabzonspor’u bir maestro üzere yönetti maç boyunca. Bakasetas kaldığı yerden devam ediyor. Benkovic, duracağı yeri yeterli biliyor. Trabzonspor’un geçen dönem kondüsyon sorunu vardı. Bu dönem daha canlı bir Trabzonspor izleyeceğimizi Antalyaspor karşısında görmüş olduk. GRUP savaşıyor, ön alanda baskı yapıyor, yana geriye oynamıyor. Sabırlı oyun yerine hamlesi ve golü düşünen bir ideoloji yerleştirmiş Bjelica Trabzonspor’a. Bordomavililer, Antalyaspor karşısında çok konum buldu. Hatta neler kaçtı neler… Artık duran topları da çok âlâ kullanan bir Trabzonspor izledik dün.

Trabzonspor, topu kaptığı her durumda süratli hamle yaparken, önde çoğalmasını da bildi. Trezequet, birazcık formda olsa birinci yarıda farka gidebilirdi Fırtına. Bjelica’nın maça Umut Bozok ile başlamasına ise mana veremedim.
Hazırlık maçlarının en güzellerinden Maxi Gomez ile başlamak daha gerçek olurdu güya. Zira birinci yarıda oynanan oyun, tam Gomez’e göreydi. Birkaç yıldız transferi ile kadro kalitesi yükselirse, yarışta olan bir Trabzonspor izleriz.

ZEKİ UZUNDURUKAN – NEDEN UMUT BOZOK?

Galatasaray ve Fenerbahçe, arka arda yaptıkları yıldız transferlerle adeta Premier Lig takımı kurarken, Trabzonspor geçen sezonki takımında yer alan tam 9 oyuncusu ile yeni döneme başladı. Benkovic ve Kourbelis dışında yeni yüzü yoktu alanda Fırtına’nın. Üstelik de flaş transfer Orsic neredeyse dönemi kapatmıştı. Petkovic’in yolu gözlenirken, Papara Park Stadı’nı dolduran bordo-mavili taraftarlar, birinci dakikalardan itibaren tahrip gücü yüksek bir Trabzonspor izledi. Futbolda uzun müddet birlikte oynamak bir avantajdır. Ortaya bir oyun ezberi çıkar. Bazen çok transfer yaparsınız fakat ekip olamazsınız. Örnek geçen sezonki Trabzonspor! GOL erken geldi. Abdülkadir Ömür, kornerden Denswil’in başına topu nişanlayınca, ok üzere ağlara giden bir gol izledik. Golü atan Denswil savunmada yaptığı kritik atakları ile alkış aldı.

Kourbelis’in hem savunma ile hem de atak bölgesi ile irtibatı uygundu. Abdülkadir Ömür, Trabzonspor’u bir maestro üzere yönetti maç boyunca. Bakasetas kaldığı yerden devam ediyor. Benkovic, duracağı yeri âlâ biliyor. Trabzonspor’un geçen dönem kondüsyon sorunu vardı. Bu dönem daha canlı bir Trabzonspor izleyeceğimizi Antalyaspor karşısında görmüş olduk. GRUP savaşıyor, ön alanda baskı yapıyor, yana geriye oynamıyor. Sabırlı oyun yerine hamlesi ve golü düşünen bir ideoloji yerleştirmiş Bjelica Trabzonspor’a. Bordomavililer, Antalyaspor karşısında çok durum buldu. Hatta neler kaçtı neler… Artık duran topları da çok düzgün kullanan bir Trabzonspor izledik dün.

Trabzonspor, topu kaptığı her konumda süratli hamle yaparken, önde çoğalmasını da bildi. Trezequet, birazcık formda olsa birinci yarıda farka gidebilirdi Fırtına. Bjelica’nın maça Umut Bozok ile başlamasına ise mana veremedim.
Hazırlık maçlarının en güzellerinden Maxi Gomez ile başlamak daha gerçek olurdu güya. Zira birinci yarıda oynanan oyun, tam Gomez’e göreydi. Birkaç yıldız transferi ile grup kalitesi yükselirse, yarışta olan bir Trabzonspor izleriz.

Duran top uzmanı Abdülkadir Ömür, ikinci yarının başında bu kere Umut Bozok’un başına topu nişanladı. Umut güzel vurdu lakin top, ağlara gitmek yerine direğe çarptı.
Oyun geneline bakarsak, Umut Bozok bu hali ile Trabzonspor’un forveti olamaz. Bjelica, Umut’a neden 74 dakika sabretti, kenarda Gomez varken! Ben olsam o dakikaya kadar Bakasetas’ı forvet oynatırdım! Trabzonspor 2. yarıda makus oynadı ancak dönem başlangıçları her vakit sıkıntı olur. Bu galibiyet 3 puandan fazlası manasına geliyor.

REHA KAPSAL – GEÇ KALMADAN

Trabzonspor dönemin birinci maçında kendi meskeninde Antalyaspor’u ağırladı. Bordomavililer rakibine deplasmanda oynadığını hissettirmesi, âlâ bir pres anlayışı ve taraftarın da tribünde yarattığı yüksel güçle birlikte golü buldu. Şayet Bakasetes birinci kısımda son vuruşları daha âlâ yapsaydı, farklı bir skorla da soyunma odasına gidebilirlerdi. İkinci yarı Trabzonspor’un tekrar geçtiğimiz dönemlerdeki üzere skoru muhafaza hastalığı ortaya çıktı. Bu fabrika ayarlarına dönüş, Antalyaspor’u cesaretlendirdiği üzere konuk grup vakit zaman çok net konumlar da buldu. Trabzonspor ‘şampiyonluk yarışında ben de varım demek istiyorsa’ çok acil 5 yahut 6 tane birinci sınıf oyuncu almalı. Sağ bek, stoper, orta alanda oyunu iki istikametli oynayabilecek çok kaliteli ve topla ekibin temposunu belirleyecek bir usta ayağa muhtaçlık olduğu üzere; Cornelius ve Sörloth üzere uzun uzunluklu, fizikli bir santrfor ile atakta da çizgilere teğe birde adam eksiltecek atletik, süratli bir futbolcuya gereksinim var.

Kalite Artırılmalı
Şayet bu oyuncular en kısa müddette alınmazsa G.Saray, F.Bahçe ve Beşiktaş ile şampiyonluk yarışı yerine; ligde Anadolu gruplarıyla dördüncülük yarışı verirler. Hem alanda oynanan oyun, hem de şu andaki yapılan transferlerin kalitesinin alana yansıması Trabzonspor ismine olumlu olmadığı net bir formda ortada. Dönemin birinci başları her vakit zordur. Galip gelmek, üç puan almak, taraftar, idare, teknik takım ve futbolcuların moral motivasyonu açısından çok kıymetlidir. Ancak hem saha içindeki oyun dengesizliğini hem de oyuncu kalitesinin bir an evvel giderilmesi koşul. Bir de Trabzonspor bu sene Avrupa’da olmadığından; yarıştaki rakiplerinin bu türlü bir maç trafiği olduğu bir dönemin başlangıç kısmını kendi lehine çevirip, planlamasını gerçek yapıp, konumunu da yanlışsız almalı.

Duran top uzmanı Abdülkadir Ömür, ikinci yarının başında bu sefer Umut Bozok’un başına topu nişanladı. Umut düzgün vurdu lakin top, ağlara gitmek yerine direğe çarptı.
Oyun geneline bakarsak, Umut Bozok bu hali ile Trabzonspor’un forveti olamaz. Bjelica, Umut’a neden 74 dakika sabretti, kenarda Gomez varken! Ben olsam o dakikaya kadar Bakasetas’ı forvet oynatırdım! Trabzonspor 2. yarıda makûs oynadı fakat dönem başlangıçları her vakit sıkıntı olur. Bu galibiyet 3 puandan fazlası manasına geliyor.

REHA KAPSAL – GEÇ KALMADAN

Trabzonspor dönemin birinci maçında kendi meskeninde Antalyaspor’u ağırladı. Bordomavililer rakibine deplasmanda oynadığını hissettirmesi, uygun bir pres anlayışı ve taraftarın da tribünde yarattığı yüksel güçle birlikte golü buldu. Şayet Bakasetes birinci kısımda son vuruşları daha yeterli yapsaydı, farklı bir skorla da soyunma odasına gidebilirlerdi. İkinci yarı Trabzonspor’un yeniden geçtiğimiz dönemlerdeki üzere skoru müdafaa hastalığı ortaya çıktı. Bu fabrika ayarlarına dönüş, Antalyaspor’u cesaretlendirdiği üzere konuk takım vakit zaman çok net durumlar da buldu. Trabzonspor ‘şampiyonluk yarışında ben de varım demek istiyorsa’ çok acil 5 yahut 6 tane birinci sınıf oyuncu almalı. Sağ bek, stoper, orta alanda oyunu iki taraflı oynayabilecek çok kaliteli ve topla grubun temposunu belirleyecek bir usta ayağa gereksinim olduğu üzere; Cornelius ve Sörloth üzere uzun uzunluklu, fizikli bir santrfor ile atakta da çizgilere teğe birde adam eksiltecek atletik, süratli bir futbolcuya gereksinim var.

Kalite Artırılmalı
Şayet bu oyuncular en kısa müddette alınmazsa G.Saray, F.Bahçe ve Beşiktaş ile şampiyonluk yarışı yerine; ligde Anadolu gruplarıyla dördüncülük yarışı verirler. Hem alanda oynanan oyun, hem de şu andaki yapılan transferlerin kalitesinin alana yansıması Trabzonspor ismine olumlu olmadığı net bir biçimde ortada. Dönemin birinci başları her vakit zordur. Galip gelmek, üç puan almak, taraftar, idare, teknik takım ve futbolcuların moral motivasyonu açısından çok kıymetlidir. Ancak hem saha içindeki oyun dengesizliğini hem de oyuncu kalitesinin bir an evvel giderilmesi koşul. Bir de Trabzonspor bu sene Avrupa’da olmadığından; yarıştaki rakiplerinin bu türlü bir maç trafiği olduğu bir dönemin başlangıç kısmını kendi lehine çevirip, planlamasını hakikat yapıp, durumunu da hakikat almalı.