UEFA, 2022-2023 dönemi için yılın oyuncusu ve teknik yöneticisi adaylarını açıkladı. En yeterli futbolcu ödülünde Lionel Messi, Kevin De Bruyne ve Erling Haaland; en uygun teknik yönetici ödülünde ise Pep Guardiola, Simone Inzaghi ve Luciano Spaletti yarışacak.

Geride kalan dönem için yılın futbolcusu ve teknik yöneticisi adayları UEFA tarafından duyuruldu. Yılın oyuncusu mükafatı için PSG’den, Inter Miami’ye transfer olan Arjantinli yıldız Lionel Messi, dönemi Şampiyonlar Ligi ve İngiltere Premier Lig şampiyonluklarıyla tamamlayan Manchester City’nin başarılı futbolcuları Kevin De Bruyne ve Erling Haaland yarışacak.

Yılın teknik yöneticisi adayları ortasında da Manchester City’nin tecürbeli çalıştırıcısı Pep Guardiola, Inter ile Şampiyonlar Ligi finalinde uzunluk gösteren Simone Inzaghi ve Napoli’nin başında Serie A şampiyonluğunu göğüsleyen Luciano Spaletti yer aldı.

Ödüller, 31 Ağustos Perşembe günü yapılacak 2023-2024 UEFA Şampiyonlar Ligi küme basamağı kura merasiminde sahiplerini bulacak. Öte yandan, yılın bayan oyuncusu ve teknik yöneticisi adaylarının da 2023 FIFA Bayanlar Dünya Kupası’nın akabinde belirli olacağı aktarıldı.