Hırvatistan Futbol Federasyonu (HNS), Letonya maçında birkaç taraftarın Hırvat milliyetçi (Ustaşa) bayrağı açmasından ötürü UEFA’nın federasyon hakkında disiplin soruşturması başlattığını duyurdu. Federasyondan yapılan açıklamada ayrıyeten Hırvatistan’ın daha evvel Milletler Ligi’nde oynadığı maçta taraftarların ayrımcı davranışları nedeniyle ertelenmiş bir ceza altında olduğu ve başlatılan soruşturmanın akabinde kendi alanında bir maç seyircisiz oynama cezası alabileceği belirtildi.

HNS, birinci yarının sonunda güvenlik güçlerinin yasadışı bayrak kaldıran iki kişiyi fark ederek polise teslim ettiğini ve bayrağın stadyuma getirilmesine yardım eden bir diğer bireyle bir arada toplam 3 kişi hakkında isimli süreç başlatıldığını vurguladı.

Federasyonun güvenlik sorumlusu Jurica Jurjevic ise yaptığı açıklamada, “Taraftarlarımızın kusursuz olduğu Rujevica’daki hoş tabloyu bozmak için ne yazık ki 3 kişi kâfi oldu. 3 kişinin son derece sorumsuz, yasa dışı ve utanç verici davranışları, ulusal kadromuza ve bir bütün olarak Hırvatistan Cumhuriyeti’nin prestijine önemli ziyanlar verebilir. Ustaşa hareketi Hırvatistan için mutlaka kabul edilemez ve cezalandırılabilir. Osijek’te oynanacak maçın bir kısmının, hatta tamamının kapatılması ihtimali var ki bu, ulusal kadro ve tüm taraftarlar için büyük bir hayal kırıklığı ve değer biçilemez bir ziyan olacaktır” tabirlerini kullandı.

Hırvatistan, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri D Kümesi’nde 12 Ekim Perşembe günü Türkiye ile karşı karşıya gelecek.