HNS’nin, Hırvat taraftarların daha evvelki ayrılıkçı davranışları nedeniyle kontrol altında olduğunun anımsatıldığı açıklamada, “Bu yeni durum, kendi alanımızda seyircisiz maç oynama cezasını getirebilir. Kendi alanımızdaki birinci müsabakamız 12 Ekim’de.” tabirlerine yer verildi.

Irkçılığa Karşı Futbol Ağı (FARE) tarafından Hırvat taraftarların ortasında Hırvat milliyetçi bayrağını birkaç kere açan şahısların tespit edildiğine işaret edilen açıklamada, “İlk yarının sonunda 2 kişinin kelam konusu bayrağı kaldırdığı tespit ediliyor ve güvenlik güçlerine teslim ediliyorlar. HNS de olayın akabinde çabucak mahkeme sürecini başlattı ve UEFA’ya ilgili şahısların cezalandırılacağını iletti.” sözleri kullanıldı.

Açıklamada, kelam konusu bayrağın stada sokulması noktasında üçüncü bir şahıstan de yardım alındığının tespit edildiği belirtilerek, “Ne yazık ki 3 kişinin olumsuz davranışı nedeniyle o gün müsabakayı izleyen tüm taraftarlar da olumsuz etkilendi.” denildi.

UEFA, daha evvel de bir Yunan taraftarın vefatıyla sonuçlanan AEK-Dinamo Zagreb maçı öncesinde yaşanan olaylar nedeniyle Dinamo Zagreb taraftarlarının, ekiplerinin bu dönem Avrupa kupalarındaki deplasman maçlarına gitmesini yasaklamıştı.

Yunanistan’ın AEK ile Hırvatistan’ın Dinamo Zagreb grupları ortasında 8 Ağustos’ta oynanması planlanan UEFA Şampiyonlar Ligi 3. eleme tipi birinci maçından evvel taraftarlar ortasında arbede çıkmış ve bıçaklanan 29 yaşındaki AEK taraftarı Mihalis Kaçuris hayatını kaybetmişti.