Sporun tabana yaygınlaştırılması, daha fazla karşılaşmanın yapılması, yetenekli atletlerin spora kazandırılması amaçlarıyla oluşturulan ANALİG’de bu yıl 10’uncu dönem heyecanı yaşanıyor.

“ÇOCUKLAR YETENEKLERİNE NAZARAN BRANŞLARA YÖNLENDİRİLİYOR”

Bu dönem 28 branşta uygulanan ve yaklaşık 50 bin atletin yarıştığı ANALİG’e 2009-2011 doğumlular katılabiliyor. Sportmenlerin seçimi, vilayet müdürlükleri bünyesindeki vilayet karmaları seçim komitesi tarafından gerçekleştiriliyor. Komitede Spor Şube Müdürü, ilgili spor kısmı temsilcisi ve antrenörler yer alıyor. Okul spor karşılaşmalarında olmak isteyip kendilerine yer bulamayanlar da ANALİG ile oluşturulan vilayet karmalarına seçilebiliyor. Çocuklar yeteneklerine nazaran branşlara yönlendiriliyor ve vilayet karmaları oluşturuluyor. Vilayet, bölge ve Türkiye Finalleri’nin akabinde branşların Türkiye Şampiyonları belirleniyor. Ekip ve sportmenlerin masrafları vilayet müdürlükleri tarafından karşılanırken, karşılaşmalar Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı spor tesislerinde yapılıyor. ANALİG yarışlarının her kademesinde, kardeşlik, yardımlaşma, müsamaha kıymetleri öne çıkarılıyor. Ayrıyeten seyahat aktiflikleri düzenlenerek sportmenlerin karşılaşmaya gittiği ilin tarihi ve kültürel pahaları hakkında bilgi edinmesi sağlanıyor. Sportmenlerin iştirakiyle hatıra ormanları oluşturuluyor.

BAKAN BAK: ÜLKEMİZDE DAYANILMAZ CEVHERLER VAR

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, ANALİG’i Türk sporunun geleceği için çok değerli bir proje olarak gördüklerini belirtti. Sporda muvaffakiyete ulaşmak için altyapıya kıymet vermenin yanı sıra sistemli hareket etmek gerektiğini kaydeden Bak, şu tabirleri kullandı:

“2013 yılından bu yana 10 yıldır muvaffakiyetle sürdürdüğümüz bu proje ile kulüplerimize katkı vermeye devam edeceğiz. Hem ülkemizde hem de dünyada kulüpler astronomik fiyatlar ödeyerek atlet transferi yapıyor. Kulüpler bu kadar maliyetli bir durumdan fakat kendi altyapılarından sportmen yetiştirebilirse kurtulabilir. Altyapıya yatırım yaparken de yetişecek atletlere sabır gösterip onlara karşılaşmalarda talih verilmeli. Böylece kulüplerimiz, hem daha az maliyetle yetenekli atlete sahip olacak hem de sporcuyu öbür kulüplere transfer ederek kar sağlayacak. Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkemizde fevkalade cevherler var. Bakanlığımızca yürütülen ANALİG ile bu cevherleri ortaya çıkarıp, karşılaşmalarda yarıştırıyoruz. Böylece kulüplerimize sportmen seçimi konusunda yardımcı oluyoruz. ANALİG’de yalnızca sportif değil kültürel ve toplumsal faaliyetler de gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda konut sahibi vilayetlerimizde bulunan tarihi, turistik yerler rehberler eşliğinde atletlerimize tanıtılıyor.”