Futbol alanlarında şiddetin giderek arttığı periyotta Türkiye’de dünya literatürüne geçecek vahim bir olay yaşandı. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından organize edilen ve Sancaktepe Belediye Gençlik Spor ile Beykentspor bayan futbol grupları ortasında 20 Haziran 2023’te oynanan 2. lige terfi play-off final maçından sonra ortalık savaş alanına döndü.

Milliyet’in haberine nazaran Nevşehir 3 nolu çim alandaki müsabakanın uzatma kısmında maçı 4-2 kaybeden Sancaktepe Belediye Gençlik Spor bayan kadrosu oyuncuları, hakem üçlüsü Onur Aydoğan, Gökhan Apaydın ve Abdülkadir İleri’ye adeta meydan dayağı çekti. Hakaret, tükürmek, atak, tekme ve yumruk atmak aksiyonlarını gerçekleştiren Sancaktepe bayan kadrosunun 5 oyuncusu ile bir bayan yöneticisi alanda bulunan az sayıda güvenlik vazifelisi ve iki kadronun idarecileri tarafından zorlukla yatıştırıldı, hakemler ise soyunma odasına kaçırıldı.

TOPLAM 60 MAÇ CEZA
Yaklaşık 10 dakika sürdüğü raporlara geçen ataktan sonra Sancaktepe Belediye Gençlik Spor grubu yöneticisi Figen Avcı, oyuncular Tülin Akpınar, Şevval Akgül, Funda Avcı, Damla Işık Aksoy ve Berivan Yalçın önlemli olarak TFF Amatör Disiplin Şurasına sevk edildi. AFDK 6 temmuz 2023 tarih ve 79 nolu toplantısında raporlar ve atağa maruz kalan hakemlerin beyanları doğrultusunda, yönetici Avcı’ya 480 gün hak mahrumiyeti cezası verirken, bayan ekibinin olaylara karışan oyuncuları Funda Avcı’ya 22, Damla Parıltı Aksu’ya 15, Şevval Akgül’e 12, Berivan Yalçın’a 6, Tülin Akpınar’a 5 olmak üzere toplam 60 maç ceza kesilmesini kararlaştırdı.

TAHKİM’DE İNDİRİM
TFF yetkilileri bugüne kadar profesyonel ve amatör liglerde görülmüş en farklı olay olarak nitelendirdikleri hücumun, bayan futbolcular tarafından bu seviyede gerçekleştirilmesinin ise birinci olduğunun altını çizdi. AFDK’nın verdiği cezalara Sancaktepe Belediye Gençlik Spor kulübü tarafından Tahkim Konseyi nezdinde itirazda bulunuldu. Konsey, geçen hafta 18 Ağustos 2023 tarihinde yaptığı toplantıda evrakları inceledi ve karara bağladı. Sonuçta yönetici Avcı’nın cezasının onanması, Avcı’nın cezasında 5, Akpınar’ın 2, Akgül, Aksoy ve Yalçın’ın cezalarında ise 1’er maç indirime gidilmesi öngörüldü. Şura toplamda 10 maçlık bir indirim yaptı