Beşiktaş Kulübü Lideri Ahmet Parıltı Çebi’den TFF Lideri Mehmet Büyükekşi’ye mektup.

İŞTE O KELAMLAR:

Türk futbol topluluğunu bir aile olarak gördüğünüzü ve kendinizi de ailenin reisi olarak tabir ettiğinizi biliyoruz, duyuyoruz. Ve futbolu bu anlayışla yöneteceğinizi tekraren söylediniz. Fakat maalesef süreç bu türlü işlemedi ve şahsınızla, Beşiktaş JK topluluğu ortasında bir gerginlik oluştu. Hatta bu gerginlik, sizinle benim aramda şahsi bir gerginlikmiş üzere bile yansıtıldı. Siz bu durumu düzeltici tarafta bir adım attığınızı düşünseniz bile; maalesef devam eden süreç, bu durumun değişeceğine dair var olan tereddüdümüzü artırmaktadır. Pendikspor ile yaptığımız maçta yaşanan olaylar da, bu husustaki kuşkularımızda ne kadar haklı olduğumuzu bir defa daha gösterdi. Siz de biliyorsunuz, verilen penaltı tartışılıyor, golümüz iptal edildi, VAR’a gidilmesi gereken konumlarda gidilmedi, gidilmemesi gereken konumlarda gidildi.

Biz öncelikle, bilhassa de hakem topluluğunda bize karşı olan bu tavrın kaynağını merak ediyoruz? Samimi bir halde sormak istiyoruz: Şahsınızla ve/veya TFF ile topluluğumuz ortasında var olduğuna her geçen gün daha fazla inandığımız bu tansiyonun, sanki sizden bağımsız, tahminen de hiç haberinizin olmadığı bir kaynağı mı var? Beşiktaş JK İdare Konseyi olarak aklımıza gelen bir ihtimal, kimi hakemlerin vazifeden alınıp, daha sonra misyonlarına geri dönmeleri sürecinde, Beşiktaş JK Lideri olarak yaptığım değerlendirmelerin, hakem topluluğunda, sizden bağımsız bir formda şahsıma ve topluluğumuza haksız bir önyargı oluşturmuş olmasıdır. İntikamcı bir tutumun kelam konusu olabileceği maalesef aklımıza geliyor. Bu üzere bir ihtimal farklı çevrelerden bize sorulduğunda biz buna ihtimal vermediğimizi söyledik ve söylüyoruz. Fakat bu hususta açıkça kuşkularımız kelam bahsidir ve bu kuşkumuzu şahsınızla paylaşıyoruz. Bu durumun araştırılması, TFF Lideri olarak şahsen sizin vazifenizdir. Bu türlü bir durum varsa tespit edip, gereğini yapmak ve bunu kamuoyu ile paylaşmak da sizin misyonunuzdur. Bu bahiste üzerinize düşeni yapmanızı rica ediyoruz.

Ayrıyeten, futbol ailemizin adil reisi olarak Pendikspor ile dün (20.08.2023) yaptığımız müsabakanın VAR kayıtlarının, ivedilikle incelenip, kamuoyuna açıklanmasını bekliyoruz. Bu çeşit bir süreci daha evvel yaptınız ve söylediğiniz üzere futbolumuzun adil bir yöneticisi iseniz bir sefer daha yapmanızı sizden talep ediyoruz. Ayrıyeten kendinizin de, dünkü maçın durumlarını inceleyip, araştırıp, danışıp, değerlendirip, görüşlerinizi kamuoyuna açıklayarak, gereğini yapmanızı bekliyoruz.

Bir eksiklik, bir kusur kelam konusu ise, bu yanılgıyı ortadan kaldırmanızı umuyoruz. Bunu yapmadığınız takdirde, ligin geleceğine ve kulübümüzün ligdeki pozisyonuna ait tedirginliğimiz ve üzerinizdeki kuşku artarak devam edecektir. Aksi halde, adil ve şeffaf olduğunuz istikametindeki beyanlarınızın hiçbir değeri kalmayacaktır, topluluğumuzun kuşkuları devam edecektir. Sonuçsuz kalınması halinde şeffaf, adil, emniyetli ve eşitlikçi olmadığınızı, topluluk olarak her gün ve en şiddetli formda seslendirmeye devam edeceğimizi bilmenizi isteriz. Bunun için bir özür dilenmesi gerekiyorsa da, lütfen çıkıp özür dileyin.

Biz huzur ve adalet istiyoruz!