UEFA Şampiyonlar Ligi play-off tipi Molde’yle oynanacak rövanş maçı öncesi Galatasaray’da teknik yönetici Okan Buruk, açıklamalarda bulundu.

İşte Okan Buruk’un açıklamalarından satır başları:

Şampiyonluk ne kadar kıymetliyse, Şampiyonlar Ligi’ne gitmek de o kadar kıymetli. Maksimumuzu verip inşallah taraftarımızla birlikte Devler Ligi’ne gidişimizi kutlarız.

Birinci maç öncesi rakibimizle ilgili söylediğimiz, kendi alanında tesirli bir grup, alanını uygun tanıyan, teknik heyetiyle birlikte uzun müddettir bir ortada bir kadro. Birinci maçta bunu gördük. Birinci maçla ilgili kendi ismimize olumsuz şeyler vardı. Artık rakibimizi daha âlâ tanıyoruz. Kendi alanımızda oynayacağız. Taraftarımızın bize dayanağı devam edecektir. Bu takviyeyle birlikte Şampiyonlar Ligi’ne girmek istiyoruz. Büyük bir amaç, büyük bir umut. Geçen dönem gayemiz şampiyonluktu, artık Şampiyonlar Ligi. Şampiyonlar Ligi’nde olmak kıymetli.

İlk maçın skoruna bakmadan bu maçı kazanıp çeşidi geçmek istiyoruz. Ülke puanı, Galatasaray, oyuncularım, benim için çok kıymetli. Azamisi verip maç sonunda Şampiyonlar Ligi’ne girişi kutlarız.

“RAKİBİMİZİ DAHA UYGUN TANIYORUZ”

Rakibimizi daha uygun tanıyoruz. Birinci maça oranla bizde de Torreira’nın dönmesi, Tete’nin mühlet alması ve daha hazır hale gelmesi… Daha dolu bir takımla alanda olacağız. Daha güçlüyüz. Kendi sahamızdayız. Bu avantajı oyun olarak ortaya koymak istiyoruz. Daha agresif olmak istiyoruz. Hem agresiflik hem savunma geçişleri hem top kayıpları rakibe durum oldu. Sahayı tanımaları, sahanın ve topun suratını yanlışsız formda kullandılar. Bize nazaran daha çok maç oynadılar lakin biz de artık 8 maç oynadık, fizik olarak daha hazır durumdayız. Avantajımızı kullanmak ve maçı kazanmak istiyoruz. Aslolan bizim gerçek oyunumuzu alana koymak. Birinci maçtakinin daha uygununu yaparsak tipi geçeriz. Rakibimizin de çok tesirli hamleleri var, kanatları çok âlâ kullandılar. Rakibimizi de, kendi oyun planımızı da düşüneceğiz. Hem topa daha çok sahip olan hem de top rakipteyken daha agresif olacağız.

ZAHA KELAMLARI…

Zaha ile ilgili ulusal kadro ortasını maksat seçtik. Mümkün olursa hazırlık maçı da yapacağız. Hazırlık maçında Zaha’yı kullanacağız ve devamında grup içinde olacak.

Heyecan duyuyoruz. Heyecanı duymak gerekiyor. Baskı da var. Bu bizi maça hazırlayacaktır. Amacımız Şampiyonlar Ligi kümelerine girmek. Son iki seneye bakınca, Galatasaray’ın buna gereksinimi var. 13’üncü sırada ligi bitirmiş grup, sonraki dönem şampiyon oluyor ve Şampiyonlar Ligi’ne gidiyor. Bu çok bedelli. Buna çok odaklandık. Bizim hayal ettiğimiz şeylerden biri yine Şampiyonlar Ligi’ydi. Yarın bu talih elimizde, kullanmak istiyoruz. Yalnızca Galatasaray için değil Türk futbolu için de değerli. Hem maddi hem manevi getiriler var. Galatasaray’ın amaçlarından biri ve inşallah bunu başaracağız.

Çok değerli 2 oyuncumuz var, Zaha ve Ziyech üzere fakat kullanamıyoruz. Torreira’nin sakatlığı oldu, kırmızı kartı oldu. Zorluklar oluyor. Ligde iki maçta gol yemedik. Yaptığımız yanlışları gördük. Oyuncularımızla bunları paylaşıyoruz, geliştirmeye çalışıyoruz. Bilhassa iç alanda hem hamle oynayacağız hem grup savunması yapacağız. Son Molde maçında kadro savunmasını gerçek yapmadık. Bizim için makûs olan top kayıpları… Baskı yokken bile uzun top oynadık ve geri döndüğünde kalemizde tehlike oldu. Topla daha güzel oynayan bir kadro olursak, top rakipteyken agresif olursak geçen yılın gibisi olur. Ligde Trabzonspor maçında bu türlü oynadık. Maksadımız bu oyunu devam ettirmek.

“TFF’NİN KARARINA OLUMLU BAKTIM”

TFF’nin almış olduğu erteleme kararına ben de evvel olumlu baktım. Başka Avrupa’da oynayan gruplarımız da olumlu baktı. Bunu gerçek pahalandırmak lazım. Herkes playoff oynuyor. Küme maçı oynarken erteleme kararı çıkmadı. Bunu ayırt edemeyenler oluyor. Molde oynamadı, birçok ülke bunu yaptı. Bu kritik bir eşik. 4 kadroyla Avrupa’da kümelere kalma maçlarına çıkıyoruz. TFF’nin verdiği karar yanlışsız ve yerindeydi. Norveç’ten döndük, perşembe sabahı 7 üzere döndük. Lig ve salı günü maça çıkmak sıkıntı olacaktı. Hazırlık süreci için de bedelli oldu. Artık Molde maçına hazırlandık. Hem dinlendik hem hazırlandık. Türkiye’yi temsil etmek için hazırız. TFF’ye teşekkür ediyoruz. Hakikat düşündüler. Avrupa’da oynayan tüm grupların fikrinin de bu türlü olduğunu biliyorum.

“YUNUS UZUN MÜDDET GİTMEK İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ”

Transfer konuşa konuşa… Yarışıyoruz, hazırlanıyoruz, transfer konuşuyoruz. Gidenler, gelenler, gitmek isteyenler oluyor. Bazen biz gitmesini istemiyoruz. Yunus da bu türlü oldu. Yunus uzun mühlet gitmek istediğini belirtti, biz de müsaade verdik. Almak istediğimiz oyuncular oluyor, öteki ekipler isteyebiliyor. Avrupa’da da birebir formda transferin son haftası, Türkiye’de transfer biraz daha uzun olsa da birçok kadro takımını belirliyor. Şampiyonlar Ligi’ne girmek bizim için bir koz, bunu kullanmaya çalışacağız. Güzel oyuncular istiyoruz aslında. Teknik adamlar, elindeki oyunculardan daha güzellerini isterler. En uygununu almak isteyince zorlanıyorsunuz, müddet geçiyor. Alamama riski de var. Şampiyonlar Ligi listesi verilene kadar transferleri tamamlamak istiyoruz. Galatasaray’a katkı sağlayacak oyuncular istiyoruz. Benim başımda yarınki maç var, transferden daha çok bu maç var.

“ICARDI’Yİ HER MAÇ OYNATINCA KORKUYORUZ”

Geçen yıldan sonra Mauro Icardi kilit isimdi. Benim için en kıymetli şey kalmasıydı. Liderimiz, yöneticilerimiz, Erden Beyefendi çok gayret sarf etti. Yalnızca golcü değil, karakteriyle de grup için lokomotif. Bu tıp maçlarda attığı goller, yaptığı asistler ile santrforun yapabileceğinin en fazlasını yapıyor. Onu her maç oynatınca başımız da endişe oluyor. Ulusal grup ortası var, bu da dinlenmesi için süreç olacak. Onun verdiği katkı, çok kıymetli. Yarın da bizim için kıymetli katkı verecektir.