İspanya Futbol Federasyonu (RFEF) Başbakanı Luis Rubiales, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, RFEF Lideri ve UEFA Lider Yardımcısı vazifelerinden istifa ettiğini duyurdu.

RFEF Lideri Rubiales, yayımladığı istifa mektubunda, “Başkan Vekili Sayın Pedro Rocha’ya RFEF Başkanlığı vazifemden istifa ettiğimi ilettim. Tıpkı formda UEFA’daki vazifemden de istifa ettiğimi ve böylelikle Lider Yardımcılığı misyonumun değiştirilebileceğini kendisine bildirdim. FIFA tarafından süratli bir biçimde vazifeden uzaklaştırılmam ve hakkımdaki başka süreçlerin akabinde, misyonuma geri dönemeyeceğim açıktır. Beklemekte ısrar etmek ve buna tutunmak ne Federasyona ne de İspanyol futboluna olumlu bir katkı sağlayacaktır” dedi.

“AİLEM YAPILAN ZULMÜN TESİRİNDE KALDI”

Rubiales, çocukları ve ailesinin yaşananlardan ötürü etkilendiğini belirterek, “Kızlarım, ailem ve beni seven beşerler çok zulmün ve birçok yanlışın tesirlerine maruz kaldılar. Buradan tüm çalışanlara, meclis üyelerine, federasyon üyelerine ve genel olarak futbol beşerlerine kucak dolusu sevgiler gönderiyor, onlara güzel bahtlar diliyorum. Bu süreçte bana takviye olan herkese teşekkür ederim” sözlerini kullandı.

HERMOSO OLAYINDAN SONRA İSTİFASI İSTENMİŞTİ

20 Ağustos’ta oynana FIFA 2023 Bayanlar Dünya Kupası final karşılaşmasının akabinde RFEF Lideri Rubiales, bayan futbolcu Jenni Hermoso’ya yönelik uygunsuz davranışta bulunmuştu. Kelam konusu olayın akabinde FIFA, Rubiales’e yönelik soruşturma başlatmış ve misyondan uzaklaştırmıştı. Avrupa Kulüpler Birliği (UEC), Rubiales’in istifasını istemişti.
Rubiales, RFEF harika genel şurasında yaptığı konuşmada, ‘itibar suikastına’ uğradığını ve istifa etmeyeceğini söylemişti.