Hollanda 1. Ligi (Eredivisie) grubu Fortuna Sittard’ın Türk oyuncusu Oğuzhan Özyakup, Türkiye’de yaşadığı muvaffakiyetleri Hollanda’da da yaşamak istediğini söyledi.

Avrupa kupalarına katılma amaçlarının bulunduğunu belirten tecrübeli futbolcu, “Buraya gelmeden evvel Fortuna her sene ligde kalmaya oynayan bir gruptu. Geçen sene bunu değiştirmeye çalıştık, 5-6 hafta evvel ligde kalmayı garantiledik. Bu sene Avrupa play-off’una kalmak istiyoruz. Lige düzgün başladığımız için çabucak üstlere bakmaya gerek yok, en kıymetli amaç ligde kalmak. Feyenoord deplasmanında ve Ajax ile berabere kaldık, öbür maçlarımızda puanlar aldık. Bu türlü olunca üstlere bakıyorsunuz lakin hiçbir vakit ana gayeden uzaklaşmamak gerek. Hollanda’da 5 ve 8. sıra ortasındakiler Avrupa’ya gitmek için play-off oynuyorlar. Ona ulaşabilirsek çok hoş olur.” biçiminde konuştu.

“Türkiye’deki taraftar atmosferini burada daima soruyorlar.” kelamlarını kullanan Oğuzhan, “10 sene Türkiye’de oynadım, Üstün Lig Hollanda’da yayımlanmıyordu lakin birinci sefer bu dönem yayımlanıyor. Hollanda’da herkes Türk Ligi’ni birinci kere yakından gördüğü için ‘Atmosfer nasıl?’ diye sorup duruyor. Herkese anlatıyorum, bilhassa bizim Beşiktaş Stadı’ndaki atmosfer inanılmaz. Hakikaten gidip görmek gerek. Herkesi çok özledim, ekip arkadaşlarımı, çalışanları, taraftarları. İnşallah onlar için çok hoş bir dönem olur.” değerlendirmesinde bulundu.

“CHAMBERLAIN PERFORMANS MANASINDA ÇOK BÜYÜK SÜRPRİZ YAPABİLİR”

Oğuzhan, Arsenal devrini yakından bildiği Beşiktaş’ın yeni transferi Alex Oxlade-Chamberlain hakkında şu tabirleri kullandı:

“Bana nazaran Beşiktaş’ta Chamberlain çok düzgün bir futbolcu. Son periyotta çok sakatlık yaşadı fakat evvelden tanıdığım için Burak ağabey ile bu mevzuyu konuşmuştuk. Bana nazaran Chamberlain’de beklenti öbür futbolculara nazaran daha farklı. Tadic, Zaha, Dzeko geldi, bu isimler biraz daha büyük olabilir lakin Chamberlain performans manasında çok büyük sürpriz yapabilir.”

“BİR TOPLULUĞA ÇALIM ATMAK İÇİN TRANSFER YAPMAK BANA NAZARAN YANLIŞSIZ DEĞİL”

Büyük transferlerin her vakit muvaffakiyet getirmediğinin altını çizen Oğuzhan, Harika Lig’deki şampiyonluk yarışı hakkında şunları kaydetti:

“Beşiktaş’taki devrimizden örnek vermem gerekirse, iki sene üst üste şampiyon olduk. Sonraki dönemde biz de büyük bütçeli transferler yaptık lakin dördüncü olduk. Büyük isimler değerli lakin en değerlisi değil. Grup ruhu çok kıymetli. Geçen sene Galatasaray’da çok yeterli bir ortam olduğu dışarıdan da görülüyordu, maçlara da yansıyordu. Galatasaray’da çok büyük futbolcular var fakat şimdi 2-3 maç oldu, ‘şu şampiyon olur’ diyemezsiniz. Beşiktaş çok gerçek transferler yaptı. Geçen sene bilhassa Şenol hoca geldikten sonra inanılmaz bir yarışa girdi. Üç kulübün de bahtları eşit fakat gönlüm olağan ki Beşiktaş’ın şampiyon olmasını ister. Bunların hepsini yaşadığım için, o iki şampiyonluktan sonra bize 5-6 çok büyük isim geldi ancak o fark etmiyor. Grup ruhu kaybolunca bu alana da yansıyor. Türk basınını son devirde fazla takip etmiyorum lakin arkadaşlarım daima söylüyor, ‘Fenerbahçe ondan kaptı, Galatasaray ondan kaptı.’ Bunlar bana nazaran çok gereksiz şeyler. Tahminen benim haddime değil yorum yapmak lakin çok gerekli değil zira her ekibin kendine nazaran bütçesi var. Bir kadronun sağ beke, oburunun sol açığa, bunlar farklı şeyler. Bir topluluğa çalım atmak için transfer yapmak bana nazaran yanlışsız değil. Herkesin gayeleri farklı doğal. Umarım dönem sonu Beşiktaş şampiyon olur.”

OĞUZHAN’IN GOLCÜ SEÇİMİ

Beşiktaş’ın eski kaptanlarından Oğuzhan Özyakup, “Asist yapmayı seven bir oyuncusun. Icardi mi, Dzeko mu, Aboubakar mı? Hangisiyle birlikte oynamak isterdin?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Icardi’yi inanılmaz çok beğeniyorum. Bilhassa geçen dönem ligin son maçlarında ve Şampiyonlar Ligi’nde Galatasaray için inanılmaz ehemmiyeti var. Bazen derler ya ‘Tek başına maçı alır’ diye Icardi hakikaten bunu yaptı ancak benim için Aboubakar’ın yeri çok farklı. 3-4 sene birlikte oynadık, yakından gördüğüm, neler yapabileceğini bildiğim için ve ikimiz birbirimizi çok yeterli anladığımız için Aboubakar benim için çok farklı.”

“BURAK AĞABEY BEŞİKTAŞ’A HAZIRLIKLI GİTTİ”

Oğuzhan, Beşiktaş’tan sonra Fortuna Sittard’da da birlikte oynadıkları ve artık Beşiktaş’ta yardımcı antrenörlük vazifesini yürüten Burak Yılmaz’ın başarılı olacağına inandığının altını çizerek, “Burak ağabey sonuçta artık Burak hocam demem gerekiyor. O da burada hem oyuncu hem hoca üzereydi. Hollanda’da çok fazla genç oyuncu var, Burak ağabey onlar için bir fırsattı. Herkes bunun farkındaydı. Burada herkese çok yardımcı oldu. Artık hoca olarak çok yakıştırıyorum, çok hoş duruyor. Hem ondan hem Beşiktaş’taki eski kadro arkadaşlarımdan hoş şeyler duyuyorum. Burak ağabey, geçen sene buradayken bile hocalığa fazla ağırlaşıyordu. Taktik, teknik her bahiste tahlil yapıyordu, Burak ağabey Beşiktaş’a hazırlıklı gitti.” tabirlerini kullandı.

Deneyimli futbolcu, “Burak Yılmaz’ı Beşiktaş teknik yöneticisi olarak görebilir miyiz?” sorusunu, “Neden olmasın. Herkesin amacı var. Bence Burak ağabeyin de o denli amaçları vardır. Tahminen daha büyük amaçları de olabilir. İnandığın sürece her şey mümkün.” biçiminde yanıtladı.

“PANİK YAPMAYA GEREK YOK, AVRUPA ŞAMPİYONASI’NA GİDECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM”

Bugün Belçika’da Japonya ile hazırlık maçında karşı karşıya gelecek A Ulusal Kadro’nun, EURO 2024 talihini da pahalandıran ulusal futbolcu, “Gördüğüm kadarıyla kümede konumumuz pek uygun. Ermenistan’ı olağan ki meskende yenmen gerekiyordu herkes bunun farkında lakin Ermenistan’ı deplasmanda yendin, konutta berabere kaldın olabilir. Hala Hırvatistan ile birlikte en büyük aday sensin. Panik yapmaya gerek yok, daha evvel de bunu söylemek istedim, Türkiye’deki hisler, hisler ya çok fazla ya da az oluyor. Panik yapmaya gerek yok her türlü Avrupa Şampiyonası’na gideceğimizi düşünüyorum, nitekim de hissediyorum.” biçiminde konuştu.

Oğuzhan Özyakup, “Yeniden ulusal kadroya dönmeyi hedefliyor musun?” sorusuna, “İnşallah. Benim için en kıymetli olan şey tekrar memnun olmak ve her maçı oynamak. Bunu geçen dönem da hissettim. Beşiktaş’ta son iki dönemimde her maç oynamadım, üzerine geçen dönem buraya gelip bir anda her maçta oynamaya başladım ve ağrılarım oldu. Onu çözmeye çalıştık ve çözüldü de. İnşallah bu dönem sakatlanmadan hoş bir dönem olur. Ondan sonra geleceğe bakarız.” cevabını verdi.

“TÜRKİYE’DEKİ BEKLENTİ, BASKI, HİSLER YA ÇOK FAZLA YA ÇOK AZ”

Oğuzhan, “Beşiktaş’taki son periyodunda seni biraz daha mutsuz gördük. Bunun sebepleri neydi?” sorusunu, “Bir futbolcu için, futbolu tüm hayatı üzere görebilirsiniz, bilhassa Türkiye’de. Hollanda’da mesela güç bir periyot ya da yenilgiden sonra her şey durmuyor, hayat devam ediyor. Türkiye’de bu farklı. 10 sene Türkiye’nin en büyük kulübünde oynadıktan sonra Hollanda bir tık daha rahat. O manada hoş oldu. Geçen sene Burak ağabey ve Doğan ile hoş bir ortam vardı. Türkiye’den büsbütün kopmamıştık fakat artık ikisi de gitti fakat sonuçta burada Işıtan ağabey ile hoş şeyler yapmaya çalışıyoruz. Türkiye’deki hisler ya çok yeterli ya çok makus. Hiçbir vakit orta yolu bulamıyoruz. Bu futbolcuların üzerinde fazla baskı oluşturabiliyor lakin Hollanda genel manada çok rahat bir ülke olduğu için burada futbol manasında baskı biraz daha az.” biçiminde yanıtladı.

Oğuzhan Özyakup, baskının kendisini olumsuz etkileyip etkilemediği tarafındaki bir soruya ise şu karşılığı verdi:

“7-8 sene Beşiktaş’ta oynadıktan sonra baskıyı fazla hissetmiyorsunuz lakin daha çok kendi performansını değerlendiriyorsun ve o mevzuda biraz zorlandım. Zira çok ekstra performanstan sonra güç bir periyoda girince o devirden ne kadar çabuk çıkarsan o seni daha çabuk güzelleştirir. Son 1-2 sene istediğim üzere gitmedi fakat sonuçta iki sene üst üste şampiyonluk, sonra Sergen hoca ile bir şampiyonluk daha, 3 şampiyonluk yaşadım. Üstün Kupa’yı almamıştım Sergen hoca ile onu aldık, kupayı da kazanmamıştım Sergen hoca ile onu da aldık. Beşiktaş’ta son 2 sene benim için performans manasında düzgün geçmedi ancak ondan evvel çok hoş yıllar yaşadım. Hollanda’ya döndükten sonra şunu fark ediyorum biraz da onu özlüyorum, o baskı bir yandan da hoş oluyor. Kimi futbolcular o baskıdan besleniyor, benim için de o çok değerliydi. Beşiktaş benim için Türkiye’deki en büyük topluluk, burada mesela Ajax’a bakınca Ajax birinci 3 maça 2 beraberlikle girdi. Bu Türkiye’de olsa çok daha büyük bir şey olurdu. Türkiye’deki beklenti, baskı, hisler ya çok fazla ya çok az, Hollanda bu manada biraz farklı.”

“BEŞİKTAŞ’TA KALABİLİRDİM LAKİN DAİMA OYNAMAM GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORDUM”

Deneyimli futbolcu, Beşiktaş’taki son devrinde beklenen performansından uzak olması hakkında, “Sürekli oynamama, bir oynayıp iki maç oynamama, daima o ritme girememe, daima oynamaya alışık olduğum için… Her futbolcu için oynamak değerlidir. Oynamayınca çok keyifli olmuyorsun. Bu beni biraz etkiledi. Beşiktaş’ta kalabilirdim lakin ayrılığın biraz daha yanlışsız olduğunu düşünüyordum. Daima oynamam gerektiğini düşünüyordum. Ailem, arkadaşlarım burada olduğu ve Hollanda’yı genç yaşta terk ettiğim için, dönmeyi çok istedim. Buna gereksinimim vardı. Burak ağabey de buradaydı, o da ‘gel’ deyince mecbur geldik.” diye konuştu.

“Beşiktaş’ta malzemeciden çaycıya herkesi özlüyorum.” kelamlarını kullanan Oğuzhan, “Sonuçta 10 sene oradaydım, o periyot onları ailemden fazla gördüm. Futbolcu manasında natürel Cenk, Necip, onlarla artık kardeş üzere olduğumuz için hasret var doğal lakin her gün de görüşüyoruz. Değişiklik yok.” tabirlerini kullandı.