ERMAN TOROĞLU – DEĞERLİ VİRAJ

Maça başlamadan evvel Avrupa Şampiyonu olan A Ulusal Voleybol Ekibi’ni tebrik ediyorum. Tırnaklarıyla söküp aldılar resmen şampiyonluğu. Öpülesi eller diyorum ben. Gönülden kutluyorum kızlarımızı, hepinizin alnından öpüyorum. Daima konuşuyoruz endirekt vuruş, direkt vuruş lakin bizimkiler direkt vuruşu attılar ve kupayı aldılar. Helal olsun.

Bu destansı başarıyı kutladıktan sonra dönelim Ankaragücü- Fenerbahçe maçına… İki tarafın takımına baktığında ortada büyük fark var. Ankaragücü’nün oyuna çıkarıp aldığı oyuncular tıpkı değil. Bu fark alana yansıdı lakin bu farkın daha fazla oyuna yansıması lazımdı. Ankaragücü’nün ortaya koyduğu çabayı beğendim. Bunu öteki maçlarda da yaparsa ortalamanın üzerinde kalırlar.

Fenerbahçe’nin daha farklı oynaması gerekirdi. Golün geldiği dakikalarda gol “Geliyorum” dedi zati ve sarı-lacivertliler o golle galibiyete ulaştı. Fenerbahçe Avrupa’dan döndü, cuma sabahı döndü lakin bu tempoda oynamak bir mazeret değil. Beşiktaş’ın takımı için bunu söyleyebiliriz fakat Galatasaray ve Fenerbahçe’nin takımı daha geniş ve tesirli. Avrupa’yı mazeret etmeye hakları yok. Bakıyorsun yedekten aldığın oyuncu Cengiz Ünder. Bu türlü geniş bir takıma sahip olan Fenerbahçe’nin, Ankaragücü karşısında daha farklı bir oyun oynamasını beklerdim.

ERMAN TOROĞLU – KIYMETLİ VİRAJ

Maça başlamadan evvel Avrupa Şampiyonu olan A Ulusal Voleybol Kadrosu’nu tebrik ediyorum. Tırnaklarıyla söküp aldılar resmen şampiyonluğu. Öpülesi eller diyorum ben. Gönülden kutluyorum kızlarımızı, hepinizin alnından öpüyorum. Daima konuşuyoruz endirekt vuruş, direkt vuruş lakin bizimkiler direkt vuruşu attılar ve kupayı aldılar. Helal olsun.

Bu destansı başarıyı kutladıktan sonra dönelim Ankaragücü- Fenerbahçe maçına… İki tarafın takımına baktığında ortada büyük fark var. Ankaragücü’nün oyuna çıkarıp aldığı oyuncular birebir değil. Bu fark alana yansıdı lakin bu farkın daha fazla oyuna yansıması lazımdı. Ankaragücü’nün ortaya koyduğu çabayı beğendim. Bunu başka maçlarda da yaparsa ortalamanın üzerinde kalırlar.

Fenerbahçe’nin daha farklı oynaması gerekirdi. Golün geldiği dakikalarda gol “Geliyorum” dedi esasen ve sarı-lacivertliler o golle galibiyete ulaştı. Fenerbahçe Avrupa’dan döndü, cuma sabahı döndü lakin bu tempoda oynamak bir mazeret değil. Beşiktaş’ın takımı için bunu söyleyebiliriz ancak Galatasaray ve Fenerbahçe’nin takımı daha geniş ve tesirli. Avrupa’yı mazeret etmeye hakları yok. Bakıyorsun yedekten aldığın oyuncu Cengiz Ünder. Bu türlü geniş bir takıma sahip olan Fenerbahçe’nin, Ankaragücü karşısında daha farklı bir oyun oynamasını beklerdim.

Ankara’da Eryaman Stadı’nın tabanı de nitekim berbattı. Fenerbahçe’li İsmail Yüksek’in gördüğü kırmızı kartın sebebi de büsbütün sahanın tabanı. Bakmayın yeşil göründüğüne o taban çok futbolcunun başına iş açar. Ankaragücü’ne bir stat lazım. Fenerbahçe bir bu maç, bir de evvelki Samsunspor deplasmanından yeterli sonuçlar alarak döndü. Çok şiddetli iki deplasmandan kazandılar. Bakın, rakipleri oralarda puan kaybedebilir. Fenerbahçe Ankara’da kıymetli bir virajı döndü.

GÜRCAN BİLGİÇ – OPERASYON BAŞLADI

Tolunay Kafkas, Fenerbahçe’nin Hollanda dönüşü sonrasındaki fizik geri gidişini düzgün hesapladı. Harikulade bir önde baskı ile yüzünü döndürmedi rakibinin. Fenerbahçe’nin sağ tarafına yaptığı baskı, atakları sola yönlendirerek, Osayi – İrfan Can Kahveci aktifliğinin de önünü kesti. Bir anda “gol atan kazanır” maçı izlemeye başladık. Top Fenerbahçe de kalsa da, denetim daima Ankaragücü’ndeydi.

Maç beklenen kaliteyi bulamadı ancak tahminen de dönemin en mücadeleci maçı haline geldi. Kimse vazgeçmiyordu topun peşinden koşmaktan. Bu eforun faturası da olacaktı elbette. Orta alanı ikinci yarıdan itibaren geriye geç gelmeye başlayınca, Fenerbahçe kalabalık geldi. Dzeko ile durumlar buldu. Golün etrafında dolaşmaya başladılar. Süratli atakta Dzkeo, Osayi’ye golü de attırdı. Sonrasında iki taraftan da ataklar geldi. 2,5 gün sonra ligin en sert deplasmanına gelen İsmail Kartal için üç puan öncelik oldu. Tolunay Kafkas atakçıları ile “zar” attı.

Ankara’da Eryaman Stadı’nın tabanı de sahiden berbattı. Fenerbahçe’li İsmail Yüksek’in gördüğü kırmızı kartın sebebi de büsbütün sahanın yeri. Bakmayın yeşil göründüğüne o taban çok futbolcunun başına iş açar. Ankaragücü’ne bir stat lazım. Fenerbahçe bir bu maç, bir de evvelki Samsunspor deplasmanından güzel sonuçlar alarak döndü. Çok şiddetli iki deplasmandan kazandılar. Bakın, rakipleri oralarda puan kaybedebilir. Fenerbahçe Ankara’da değerli bir virajı döndü.

GÜRCAN BİLGİÇ – OPERASYON BAŞLADI

Tolunay Kafkas, Fenerbahçe’nin Hollanda dönüşü sonrasındaki fizik geri gidişini âlâ hesapladı. Dayanılmaz bir önde baskı ile yüzünü döndürmedi rakibinin. Fenerbahçe’nin sağ tarafına yaptığı baskı, atakları sola yönlendirerek, Osayi – İrfan Can Kahveci aktifliğinin de önünü kesti. Bir anda “gol atan kazanır” maçı izlemeye başladık. Top Fenerbahçe de kalsa da, denetim daima Ankaragücü’ndeydi.

Maç beklenen kaliteyi bulamadı lakin tahminen de dönemin en mücadeleci maçı haline geldi. Kimse vazgeçmiyordu topun peşinden koşmaktan. Bu eforun faturası da olacaktı elbette. Orta alanı ikinci yarıdan itibaren geriye geç gelmeye başlayınca, Fenerbahçe kalabalık geldi. Dzeko ile konumlar buldu. Golün etrafında dolaşmaya başladılar. Süratli atakta Dzkeo, Osayi’ye golü de attırdı. Sonrasında iki taraftan da ataklar geldi. 2,5 gün sonra ligin en sert deplasmanına gelen İsmail Kartal için üç puan öncelik oldu. Tolunay Kafkas atakçıları ile “zar” attı.

Bu maçta bir de neyi anladık? Hakem kurgusunun geçen dönemlerden farklı olmadığını, birilerinin “takdir” hakları konusunda kulaklara üfleme yaptığını. Yedinci dakikada 10 kişi kalmalıydı Ankaragücü. Son adam Mert Çetin, Dzeko’yu düşürüyor. Hakem Arda Kardeşler “yönün kornere doğruydu” diyerek topu VAR’a atıyor. Oradan ses yok. Fenerbahçe golü sonrasında Fred’e yapılan penaltı için de “iki taraf” sessiz. Yani; operasyon başladı !

Maçın uzatma anlarında Fred’in “isyanını” görmek de nasip oldu. Premier Lig’den gelip, “hakeme saygı” kültürünün yoğurduğu Brezilyalı, sarı kartı “yeter” dediği için gördü. Gireni – çıkanı ile kalbini alana koymuş, terini esirgemeyen bir ekip haline geldi Fenerbahçe. İsmail Kartal en sıkıntı virajı döndü aslında. Bu maçın ne manaya geldiğini sonra çok güzel anlayacağız.

EMRE BOL – KOLAY OYUN

Maçın birinci yarısındaki kadar birbirine uzak kalan Fenerbahçe’yi uzun vakittir izlememiştim. Bloklar ortasındaki ara uzadıkça oyunu rakip alana yıkma planı boşa çıktı. Bu türlü olduğunda Fenerbahçe inanılmaz etkisizleşiyor. Düşünün koskoca birinci yarıyı korner dahi atamadan bitirdi. Ankaragücü’nün canlı ve istekli oyunu orta saha üstünlüğünü almasını sağladı.

Bu maçta bir de neyi anladık? Hakem kurgusunun geçen dönemlerden farklı olmadığını, birilerinin “takdir” hakları konusunda kulaklara üfleme yaptığını. Yedinci dakikada 10 kişi kalmalıydı Ankaragücü. Son adam Mert Çetin, Dzeko’yu düşürüyor. Hakem Arda Kardeşler “yönün kornere doğruydu” diyerek topu VAR’a atıyor. Oradan ses yok. Fenerbahçe golü sonrasında Fred’e yapılan penaltı için de “iki taraf” sessiz. Yani; operasyon başladı !

Maçın uzatma anlarında Fred’in “isyanını” görmek de nasip oldu. Premier Lig’den gelip, “hakeme saygı” kültürünün yoğurduğu Brezilyalı, sarı kartı “yeter” dediği için gördü. Gireni – çıkanı ile kalbini alana koymuş, terini esirgemeyen bir ekip haline geldi Fenerbahçe. İsmail Kartal en güç virajı döndü aslında. Bu maçın ne manaya geldiğini sonra çok yeterli anlayacağız.

EMRE BOL – KOLAY OYUN

Maçın birinci yarısındaki kadar birbirine uzak kalan Fenerbahçe’yi uzun vakittir izlememiştim. Bloklar ortasındaki aralık uzadıkça oyunu rakip alana yıkma planı boşa çıktı. Bu türlü olduğunda Fenerbahçe inanılmaz etkisizleşiyor. Düşünün koskoca birinci yarıyı korner dahi atamadan bitirdi. Ankaragücü’nün canlı ve istekli oyunu orta saha üstünlüğünü almasını sağladı.

Bu ortada İsmail Yüksek’in gereksiz ekstralar yapmaya çalışması Fenerbahçe kalesine konum olarak geldi. İsmail kardeşim; biz seni kolay futbol oynadığın için sevdik. Seni bugünlere risksiz futbolun getirdi. Sahanın en çok dövüşülen bölgesi artistlik hareketleri kaldırmaz. Bence eskisi üzere devam et.

Ne demiş Johan Cruyff: “Futbol kolay bir oyundur, güç olan ise kolay oynamaktır.”

Dzeko’nun daima oyunun içinde olduğu, rakibe pres yaptığı, top kaptığı, asist yaptığı ancak çok kolay golleri atamadığı bir maç oldu. Altıpastan 3 tane net durumda yanlışsız kararı veremeyince fark bir türlü açılmadı. Makûs oynadı desek ayıp olur, daha zorlarını attığı golleri atamamak ona yakışmadı.

Kitsiou’nun Fred’e müdahalesi çok net penaltıydı. Bu kadar net durumu görmeyen hakem ya berbattır ya da makus niyetlidir!

6 numara gereksinimi her maç besbelli bir biçimde göze çarpıyor. Yapılacak son bir transferle bu ekip çok düzgün işler yapacak.

Son olarak Avrupa Şampiyonu olan voleybol ulusal grubumuzu tebrik ediyorum.

Bu ortada İsmail Yüksek’in gereksiz ekstralar yapmaya çalışması Fenerbahçe kalesine konum olarak geldi. İsmail kardeşim; biz seni kolay futbol oynadığın için sevdik. Seni bugünlere risksiz futbolun getirdi. Sahanın en çok dövüşülen bölgesi artistlik hareketleri kaldırmaz. Bence eskisi üzere devam et.

Ne demiş Johan Cruyff: “Futbol kolay bir oyundur, sıkıntı olan ise kolay oynamaktır.”

Dzeko’nun daima oyunun içinde olduğu, rakibe pres yaptığı, top kaptığı, asist yaptığı ancak çok kolay golleri atamadığı bir maç oldu. Altıpastan 3 tane net durumda yanlışsız kararı veremeyince fark bir türlü açılmadı. Makus oynadı desek ayıp olur, daha zorlarını attığı golleri atamamak ona yakışmadı.

Kitsiou’nun Fred’e müdahalesi çok net penaltıydı. Bu kadar net konumu görmeyen hakem ya berbattır ya da berbat niyetlidir!

6 numara muhtaçlığı her maç bariz bir formda göze çarpıyor. Yapılacak son bir transferle bu ekip çok âlâ işler yapacak.

Son olarak Avrupa Şampiyonu olan voleybol ulusal kadromuzu tebrik ediyorum.