SİNAN VARDAR – ERKEN UYARI

Beşiktaş hazırlık kampından bu yana daima maça çıkıyor. Hakkını vermek gerekirse; çabucak hemen tıpkı birinci onbir son 1 aydır, kavurucu sıcaklarda dayanılmaz bir çaba veriyor. Oyuncuları çok eleştirmek istemiyorum lakin dünkü 90 dakika dönemin çabucak başında derslerle doluydu. Şenol Hoca maçtan evvel de söyledi; lige yeni çıkan Pendik geçen haftaki üzere kolay teslim olmak istemeyecekti. Bilhassa Boca’dan transfer edilen Oscar Romero; Beşiktaş savunmasını ikinci yarıda çok zorladı. Oscar muhakkak ki bu dönem ligimizde çok grubun canlarını yakar, gelecek dönem da üç büyükleri transfer yarışına sokar!

Onur Bulut ve Muleka kanat tertiplerinde zorlanınca Beşiktaş’ın en büyük silahı ister istemez duran toplar oldu. Hadziahmetovic’in adrese teslim ortasında Colley sürpriz bir gole imza atarak Beşiktaş’ı maçın çabucak başında rahatlatan isim oldu. Lakin sonrası saç baş yolduran dert veren dakikalar oldu. Bilhassa de Salih’in ikinci yarıda baş olarak maçtan kopması kaybedilen 2 puanın en değerli nedenlerinden biriydi. Muleka döneme çok âlâ başladı fakat dün dikkatimi çekti; birçok vakit Aboubakar’ın koşu yollarını da kapattı.Sadece makûs oynamadı, Aboubakar’ı da bozdu.

Beşiktaş’ta dün yalnızca Gedson çabaladı durdu; o kadar! İkinci yarıda oyuna giren yeni tranfserler; Rebic, Rashica ve Chamberlain’in ise grupla ilişkiyi sağlayamamış oldukları her hallerinden belirliydi. Beşiktaş’ın transfere gereksinimi olduğu da görünen bir gerçek. Stoper ve golcü transferi olmazsa olmazı Beşiktaş’ın! Dün bilhassa ikinci yarıdaki futbol ve kaybedilen iki puan hayal kırıklığı yaratmış olabilir ancak enseyi karatmamak gerekir. Sakin olmak gerekir. Ligin başı ancak vakit geç olmadan önlemler ve dersler alınmalı.

SİNAN VARDAR – ERKEN UYARI

Beşiktaş hazırlık kampından bu yana daima maça çıkıyor. Hakkını vermek gerekirse; çabucak hemen birebir birinci onbir son 1 aydır, kavurucu sıcaklarda dayanılmaz bir çaba veriyor. Oyuncuları çok eleştirmek istemiyorum ancak dünkü 90 dakika dönemin çabucak başında derslerle doluydu. Şenol Hoca maçtan evvel de söyledi; lige yeni çıkan Pendik geçen haftaki üzere kolay teslim olmak istemeyecekti. Bilhassa Boca’dan transfer edilen Oscar Romero; Beşiktaş savunmasını ikinci yarıda çok zorladı. Oscar aşikâr ki bu dönem ligimizde çok kadronun canlarını yakar, gelecek dönem da üç büyükleri transfer yarışına sokar!

Onur Bulut ve Muleka kanat tertiplerinde zorlanınca Beşiktaş’ın en büyük silahı ister istemez duran toplar oldu. Hadziahmetovic’in adrese teslim ortasında Colley sürpriz bir gole imza atarak Beşiktaş’ı maçın çabucak başında rahatlatan isim oldu. Fakat sonrası saç baş yolduran eza veren dakikalar oldu. Bilhassa de Salih’in ikinci yarıda baş olarak maçtan kopması kaybedilen 2 puanın en kıymetli nedenlerinden biriydi. Muleka döneme çok güzel başladı fakat dün dikkatimi çekti; birçok vakit Aboubakar’ın koşu yollarını da kapattı.Sadece berbat oynamadı, Aboubakar’ı da bozdu.

Beşiktaş’ta dün yalnızca Gedson çabaladı durdu; o kadar! İkinci yarıda oyuna giren yeni tranfserler; Rebic, Rashica ve Chamberlain’in ise ekiple ilişkiyi sağlayamamış oldukları her hallerinden aşikardı. Beşiktaş’ın transfere muhtaçlığı olduğu da görünen bir gerçek. Stoper ve golcü transferi olmazsa olmazı Beşiktaş’ın! Dün bilhassa ikinci yarıdaki futbol ve kaybedilen iki puan hayal kırıklığı yaratmış olabilir fakat enseyi karatmamak gerekir. Sakin olmak gerekir. Ligin başı fakat vakit geç olmadan önlemler ve dersler alınmalı.

TURGAY DEMİR – DOĞRADILAR

Bir yardımcı düşünün, karşı taraftan atılan kornerde, çıplak gözle bakarak, topun tamamının dışarı çıktığını görebiliyor! Göz değil lazer ışını mübarek! Kitaba nazaran topun izdüşümü bile çizgi üzerinde ise çıkmış sayılmaz! Dahası, kitap, “emin değilsen oynat” diyor! Yani kural da bilmiyor bu yardımcı… İkinci skandal penaltıda yaşandı. Pendiksporlu oyuncu balıklama denize dalar üzere atıyor kendini, bildiğin tiyatro oynuyor… Hakemi aldatmaktan kart görmesi gerekirken o da ne!? Evvel VAR çağırıyor, akabinde hakem penaltı veriyor! Pes! Bu türlü hakemlerin olduğu bir ligin marka kıymetinden falan kelam edilemez. Orta alanda bile verilmeyecek bir faulden penaltı üretmek, 70 metre uzaktan bakıp topun tamamının çıktığından emin olmak! Hakikaten saçmalık…

Hakemler bu türlü pekala ya Beşiktaş! Maça inanılmaz sakin başladılar. Ağır çekim paslaşıp, yürüyerek oynadılar adeta… Yani bir hakem yanlışına kurban gitmeye hazır durumdaydılar. Aboubakar yalnız kaldı, Muleka yarım elma, gönül alma oynar üzere yaptı, golü bulduktan sonra da birebir terane. Rashica, Rebic, Chamberlain girdikten sonra da değişen bir şey olmadı. Al-gülüm ver gülüm oynanan sıkıcı bir maç öncelikle iki büyük hakem yanılgısıyla çığırından çıktı.

Pendikspor’a gelince, Oscar Romero girdi ve oyunun halini değiştirdi. Osman hoca bu oyuncuyu yanında oturtarak ne yapmaya çalıştı anlamadım. Not: G.Saray kazandığı bir maçtan sonra bile “Bizi ince ince doğradılar” diyerek hakemler üzerinde baskı kurmaya çalışırken, ekip geçen dönemden beri testereyle doğranırken Beşiktaş idaresinin kuzuların sessizliğini oynaması tarihi bir yanılgıdır. Uyarması benden!

TURGAY DEMİR – DOĞRADILAR

Bir yardımcı düşünün, karşı taraftan atılan kornerde, çıplak gözle bakarak, topun tamamının dışarı çıktığını görebiliyor! Göz değil lazer ışını mübarek! Kitaba nazaran topun izdüşümü bile çizgi üzerinde ise çıkmış sayılmaz! Dahası, kitap, “emin değilsen oynat” diyor! Yani kural da bilmiyor bu yardımcı… İkinci skandal penaltıda yaşandı. Pendiksporlu oyuncu balıklama denize dalar üzere atıyor kendini, bildiğin tiyatro oynuyor… Hakemi aldatmaktan kart görmesi gerekirken o da ne!? Evvel VAR çağırıyor, akabinde hakem penaltı veriyor! Pes! Bu türlü hakemlerin olduğu bir ligin marka bedelinden falan kelam edilemez. Orta alanda bile verilmeyecek bir faulden penaltı üretmek, 70 metre uzaktan bakıp topun tamamının çıktığından emin olmak! Hakikaten saçmalık…

Hakemler bu türlü pekala ya Beşiktaş! Maça inanılmaz dingin başladılar. Ağır çekim paslaşıp, yürüyerek oynadılar adeta… Yani bir hakem yanlışına kurban gitmeye hazır durumdaydılar. Aboubakar yalnız kaldı, Muleka yarım elma, gönül alma oynar üzere yaptı, golü bulduktan sonra da birebir terane. Rashica, Rebic, Chamberlain girdikten sonra da değişen bir şey olmadı. Al-gülüm ver gülüm oynanan sıkıcı bir maç öncelikle iki büyük hakem yanılgısıyla çığırından çıktı.

Pendikspor’a gelince, Oscar Romero girdi ve oyunun biçimini değiştirdi. Osman hoca bu oyuncuyu yanında oturtarak ne yapmaya çalıştı anlamadım. Not: G.Saray kazandığı bir maçtan sonra bile “Bizi ince ince doğradılar” diyerek hakemler üzerinde baskı kurmaya çalışırken, ekip geçen dönemden beri testereyle doğranırken Beşiktaş idaresinin kuzuların sessizliğini oynaması tarihi bir yanılgıdır. Uyarması benden!

ERMAN TOROĞLU – DERS ALINMALI

Maçtan evvel müsabakanın kesin favorisi Beşiktaş idi… Birinci hafta Hatayspor’a 5-1 üzere bir skorla farklı yenilen Pendikspor, birtakım transferler yapmış. Birinci yarıda Beşiktaş bir gol buluyor. Lakin Pendikspor hiç futbol oynamıyor. Devre ortasında Nadir Alim’le konuşuyoruz, diyoruz ki ‘Bu tip gruplar ligde olmasın, yeni bir sistem gelsin. 20 kadrolu lig fazla. İsmi Harika Lig ancak harika sözüne bu kadar ihanet edilmez.’ İkinci yarı Pendikspor, hareketlenmeye başladı. Orta alanda Oscar Romero topa basıp ekibini yeterli organize etti. Pendikspor, top yaparak Beşiktaş’a reaksiyon göstermeye başladı. Bu reaksiyona Beşiktaşlı oyuncular tepki veremediler. Öz inancı artan Pendik, bu sefer ruhsal olarak direnç göstermeye başladı. Bu işler böyledir, rakibi hafife almayacaksın.

Şu da bir gerçek, birinci yarıdaki Pendikspor ile ikinci yarıdaki Pendikspor ortasında çok büyük fark var. Bu farkta da Beşiktaşlı oyuncuların rolü katiyetle çok büyük! Birinci yarıda rakibini bu türlü yakaladığında 2-3 yapacaksın, sonra da oyuncu değişikliğine gideceksin. Lakin oyuncu değişikliğini 89’da yaparsan 90’da penaltı yaptırıp 90+4’te de golü yersen, sonra da hakem Kadir Sağlam 4 dakika oynatacağına 12 dakika oynatırsa rakibine bu türlü puan kaybedersin.

Pendikspor’un kazandığı penaltı yanlışsız karar. Osman Özköylü itiraz etmeseydi vermeyeceklerdi. Geçen yıl Fenerbahçe, İstanbulspor’a ve Ümraniyespor’a son dakikalarda yediği gollerle şampiyonluğu kaybetti. Demek ki hala ders alınmıyor. Beşiktaş taraftarı hakeme kızıyor fakat evvel teknik heyete ve oyunculara baksınlar. Bu maç verilir mi? Beşiktaş’ın bu beraberliğinde hem teknik adamın hem de futbolcuların kendilerini sorgulaması lazım.

ERMAN TOROĞLU – DERS ALINMALI

Maçtan evvel müsabakanın kesin favorisi Beşiktaş idi… Birinci hafta Hatayspor’a 5-1 üzere bir skorla farklı yenilen Pendikspor, birtakım transferler yapmış. Birinci yarıda Beşiktaş bir gol buluyor. Lakin Pendikspor hiç futbol oynamıyor. Devre ortasında Seçkin Alim’le konuşuyoruz, diyoruz ki ‘Bu tip gruplar ligde olmasın, yeni bir sistem gelsin. 20 gruplu lig fazla. İsmi Harika Lig ancak muhteşem sözüne bu kadar ihanet edilmez.’ İkinci yarı Pendikspor, hareketlenmeye başladı. Orta alanda Oscar Romero topa basıp kadrosunu güzel organize etti. Pendikspor, top yaparak Beşiktaş’a reaksiyon göstermeye başladı. Bu reaksiyona Beşiktaşlı oyuncular tepki veremediler. Öz itimadı artan Pendik, bu sefer ruhsal olarak direnç göstermeye başladı. Bu işler böyledir, rakibi hafife almayacaksın.

Şu da bir gerçek, birinci yarıdaki Pendikspor ile ikinci yarıdaki Pendikspor ortasında çok büyük fark var. Bu farkta da Beşiktaşlı oyuncuların rolü mutlaka çok büyük! Birinci yarıda rakibini bu türlü yakaladığında 2-3 yapacaksın, sonra da oyuncu değişikliğine gideceksin. Lakin oyuncu değişikliğini 89’da yaparsan 90’da penaltı yaptırıp 90+4’te de golü yersen, sonra da hakem Kadir Sağlam 4 dakika oynatacağına 12 dakika oynatırsa rakibine bu türlü puan kaybedersin.

Pendikspor’un kazandığı penaltı gerçek karar. Osman Özköylü itiraz etmeseydi vermeyeceklerdi. Geçen yıl Fenerbahçe, İstanbulspor’a ve Ümraniyespor’a son dakikalarda yediği gollerle şampiyonluğu kaybetti. Demek ki hala ders alınmıyor. Beşiktaş taraftarı hakeme kızıyor lakin evvel teknik heyete ve oyunculara baksınlar. Bu maç verilir mi? Beşiktaş’ın bu beraberliğinde hem teknik adamın hem de futbolcuların kendilerini sorgulaması lazım.