Süper Lig’de yaz transfer döneminin kapanmasıyla Trabzonspor, transfer defterini resmen kapattı. 26 Haziran-15 Eylül ortasındaki 82 günlük süreçte bordo mavili kulüp, kıymetli sayıda oyuncu kattığı takımını genişletti. 10’u yabancı 6’sı yerli olmak üzere toplam 16 futbolcuyu bünyesine katan Karadeniz grubu, 34 futbolcuyla da yollarını ayırdı. Harika Lig’den Rayyan Baniya, Onuralp Çevikan ve Umut Güneş’i renklerine bağlayan Trabzonspor, yaz transferlerinde yükü yurt dışına verdi.
YAZ TRANSFERİNİN MALİYETİ 15 MİLYON 200 BİN EURO
Trabzonspor, yaz transfer devrinde Umut Güneş, Ognjen Bakic, Batista Mendy, Paul Onuachu, Nicolas Pepe, Onuralp Çevikkan, Filip Benkovic, Tonio Teklic, Mehmet Aydın, Rayyan Baniya, Taxi Fountas, Joaquin Fernandez, Dimitrios Kourbelis, Göktan Gürpüz, Mislav Orsic ve Berat Özdemir’i takımına kattı. Tüm bu transferler karşılığında bordo mavili kulübün kasasından bonservis ve kiralama fiyatı olarak 15 milyon 200 bin Euro eksildi.
KİRALAMA FİYATI EN FAZLA ONUACHU İÇİN VERİLDİ
4 oyuncuyu dönem sonuna kadar kiralayan Trabzonspor’da, kiralama fiyatında en fazla meblağ Onuachu için oldu. Dönem sonuna kadar kiraladığı oyunculardan Onuachu için Southampton’a 1 milyon 500 bin Euro, Benkovic için Udinese’ye 500 bin Euro, Mehmet Can Aydın için Schalke’ye 350 bin Euro ödenirken, eski oyuncusu Berat Özdemir için El İttifak’a kiralama fiyatı ödemedi.
EN FAZLA BONSERVİS MENDY İÇİN ÖDENDİ
Trabzonspor’un yaz devrinde satın alarak renklerine bağladığı 12 oyuncudan Batista Mendy, mukavele fesih bedeli olarak en maliyetli oyuncusu oldu. 4+1 yıl mühletle imza atılan Mendy için kulübü Angers’e 4 milyon 400 bin Euro bonservis ödenirken, Mislav Orsic 2 milyon 400 bin Euro bonservisle ikinci sırada yer aldı. Transferin son gününde imza attırılan Umut Güneş de, 2 milyon 300 bin Euro bonservisle Trabzonspor’un bonserviste en maliyetli üçüncü oyuncusu oldu. Karadeniz grubu sırasıyla Baniya için 2 milyon Euro, Teklic için 1 milyon Euro ve Onuralp için 700 bin Euro bonservis ödedi.
6 OYUNCU BONSERVİSSİZ ALINDI, İMZA PARASI YALNIZCA PEPE’YE ÖDENDİ
Bonservis ödenmeden transfer edilen oyunculardan sırf Nicolas Pepe’ye imza parası ödenirken, 1 milyon 750 bin Euro maaş ve 1 milyon 600 bin Euro imza fiyatıyla en maliyetli futbolcu oldu. Tekrar bonservissiz olarak Fountas, Fernandez, Kourbelis, Göktan ve Bakic ile birlikte bu dönem toplam 6 oyuncu transfer edilmiş oldu.