Türkiye Basketbol Federasyonundan yapılan açıklamada, “A Ulusal Erkek Basketbol Ekibi’nin eski başantrenörü ve Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği (TÜBAD) Onursal Lideri Önder Seden’in vefat ettiği haberini derin bir ıstırapla öğrenmiş bulunmaktayız. Türkiye Basketbol Federasyonu olarak merhuma Allah’tan rahmet, yakınlarına ve basketbol topluluğumuza başsağlığı diliyoruz.” denildi.

Basketbol mesleğine Ankara’nın Mülkiye kadrosunda başlayan Başkan Seden, sonrasında Galatasaray, Vefa, Şişli ve Modaspor gruplarında forma giydi. Seden, Galatasaray’da forma giyerken genç kadrosu çalıştırarak başladığı antrenörlüğe Modaspor, İstanbul PTT ve Fenerbahçe’de devam etti.

Genç Ulusal Ekip antrenörlüğüne 1970 yılında getirilen Başkan Seden, yıllar içinde ulusal kadronun tüm kademelerinde vazife yaptı. Seden, 1971 yılında Balkan Gençler Şampiyonası ikinciliğinin akabinde Atakan Karakaplan ile birlikte çalıştırdığı Yıldız Ulusal Grubu’na 1977 yılında Avrupa’da şampiyonluk kazandırdı.

Seden, 1981 yılında yeniden Atakan Karakaplan ile birlikte A Ulusal Erkek Basketbol Grubu antrenörlüğüne getirildi. Bu periyotta İstanbul’daki Challenge cinsini geçen ulusal grup, altı yıl ortadan sonra Avrupa Şampiyonası’na katıldı.