İzmir’de 2 Şubat 1936’da doğan Metin Oktay, 15 yaşında Damlacıkspor Kulübünde futbola başladı. Birinci kadrosunda İzmir futbolunun sembol isimlerinden Sait Altınordu’ya sevgisinden ötürü 8 numaralı formayı terleten Oktay, 1 yıl sonra Adnan Suvari’nin futbolcu-antrenör olarak vazife yaptığı Yün Mensucat’a transfer oldu. Yeni forması altında 14 gol atan Metin Oktay, Genç Ulusal Grup aday takımına çağrıldı.

“Taçsız Kral”, 11 Nisan 1954’te Belçika’ya karşı birinci kere ulusal formayı giyerken, 4-0 kazanılan maçın 2 golünü attı. Genç Metin Oktay, tıpkı yıl İzmirspor’a transfer oldu ve bu forma altında 17 gol atarak 18 yaşında gol krallığı yarışının tepesinde yer aldı. İzmirspor, kelam konusu dönemi Mahalli Lig şampiyonu bitirdi.

“BABA GÜNDÜZ” GALATASARAY’A GETİRDİ

Metin Oktay, 1955 yılında “Baba Gündüz” lakaplı Gündüz Kılıç’ın vesilesiyle Galatasaray’a transfer oldu.

Galatasaray için yeni yetenekler arayan Gündüz Kılıç, İzmir’de Metin Oktay’ı keşfetti. İstanbul’a döndükten sonra sarı-kırmızılı idarecilere “Kulübü satın, Metin’i alın.” diyerek Metin Oktay’ı ne kadar önemsediğini gösterdi.

Baba Gündüz, genç futbolcuyu Chevrolet marka bir araba karşılığında 5 yıllığına sarı-kırmızılı renklere bağladı. Galatasaray formasıyla birinci kere (28 Ağustos 1955) Beyoğluspor’a karşı oynayan Oktay, birinci maçında gol sevinci yaşadı.

FENERBAHÇE DERBİSİNDE AĞLARI YIRTTI

Metin Oktay, Fenerbahçe ile yapılan derbide Türk futbol tarihine geçti.

Türkiye’de profesyonel ligin birinci dönemi iki kümeye ayrılarak düzenlendi. Kırmızı Kümesi Galatasaray, Beyaz Kümesi ise Fenerbahçe önder olarak tamamladı. İki önder ekip ortasındaki final maçları ise birinci dönemin şampiyonunu belirlemek için Dolmabahçe’de oynandı.

Metin Oktay, 10 Haziran 1959’da yapılan maçın 37. dakikasında Fenerbahçeli Naci Erdem’i geçtikten sonra sert bir vuruşla topu “Manda” lakaplı Özcan Arkoç’un koruduğu kaleye gönderdi.

Top ağları delerek dışarı çıkarken, maçın Yugoslav hakemi Markoviç evvel aut kararı verdi. Ağlar denetim edildikten sonra topun ağları delerek dışarı çıktığı anlaşıldı. 10 Haziran 1959 günü “Ağları delen golün atıldığı gün” olarak tarihe geçti.

EŞİNE KARŞIN GALATASARAY’I SEÇTİ

Metin Oktay, 29 Ocak 1959’da İzmir’de İzmirspor Kulübü Lideri’nin kızı Oya Sarı ile evlendi.

Hayatını Oya Sarı ile birleştirmesinin akabinde Metin Oktay, İzmirspor’dan hayli yüksek bir fiyatla transfer teklifi aldı. Eşinin İzmir’e dönmesini isteyen Oya Sarı, transfer teklifini reddeden Metin Oktay’a “Ben mi Galatasaray mı?” diye sordu. Lakin Metin Oktay, eşine “Galatasaray, o daha vefalı.” karşılığını verdi.

İzmirspor’un o gün için büyük bir fiyat olan 30 bin liralık transfer teklifini reddeden “Taçsız Kral”, çok sevdiği kulübünde kaldı.

FENERBAHÇE’NİN AÇIK ÇEKİNİ GERİ ÇEVİRDİ

Eşi Oya Sarı’nın terk etme kozuna karşın Galatasaray’dan ayrılmayan Metin Oktay, Fenerbahçe’nin transfer teklifine de olumlu karşılık vermedi.

Dönemin Fenerbahçe Kulübü yöneticisi Müslim Bağcılar, bir ortaya geldiği Metin Oktay’a açık çek uzatıp istediği sayısı yazmasını istedi. Oktay, teklifi “Bizi sevenleri üzmeyelim baba.” karşılığıyla geri çevirdi.

1961’DE İTALYA’YA TRANSFER OLDU

Metin Oktay, 18 Aralık 1960’da İnönü Stadı’nda Galatasaray’ın Fenerbahçe’yi 5-0 yendiği maçta 4 gol birden attı.

Türkiye’deki düzgün performansından ötürü Oktay’ın ünü yurt dışına yayıldı. Temmuz 1961’de İtalya’nın Palermo Kulübüne transfer olan Oktay, bu ülkeye alışmakta zorlandı. İtalya Ligi’nde çıktığı 12 maçta 3 gol atan Metin Oktay, Haziran 1962’de tekrar Galatasaray’a döndü.

JÜBİLESİNDE FENERBAHÇE FORMASI GİYDİ

Futbolu 1969’da bırakan Metin Oktay, İstanbul’daki jübile maçında Fenerbahçe forması giydi.

Metin Oktay, 1968-1969 dönemindeki jübile maçında Fenerbahçe ile karşılaşmak istedi. Fenerbahçe yöneticisi Eşref Aydın, Oktay’ın bu isteğine 10 dakikalığına da olsa sarı-lacivertli formayı giymesi kuralıyla onay verdi.

Bu teklife “Şeref duyarım.” karşılığı veren Oktay, İnönü Stadı’ndaki jübile maçından evvel Fenerbahçe’nin unutulmaz oyuncularından Can Bartu ile forma değiştirdi.

Türk futbol tarihine ve iki ekibin tarihi rekabetine damga vuran anda 10 dakikalığına Galatasaray efsanesi Metin Oktay sarı-lacivert, Fenerbahçe efsanesi Can Bartu ise sarı-kırmızı formayla kendi kadrolarına karşı çaba etti.

Oktay’ın ikinci jübilesi ise İzmir’de Göztepe ile yapılan maçta oldu.

KARİYERİ BAŞARILARLA DOLU

Metin Oktay, yaklaşık 15 yıl süren futbolculuk mesleğinde birçok kıymetli muvaffakiyete imza attı.

Oktay, 4’ü Genç Ulusal Kadro olmak üzere 40 defa ay-yıldızlı formayı giydi. A Ulusal Ekip’te 7 defa kaptanlık yapan unutulmaz futbolcu, toplam 17 gol attı.

Metin Oktay, futbol hayatı boyunca 6 defa gol hükümdarı oldu ve lig tarihinde 217 gollük bir rekora imza attı. Bu rekor 1988 yılında Tanju Çolak tarafından kırıldı. Ayrıyeten, 1962-1963 döneminde 26 maçta attığı 38 golle bir dönemde en fazla gol rekorunu kırdı. Bu rekor da 1987-1988 döneminde 39 golle tekrar bir diğer Galatasaraylı Tanju Çolak tarafından geçildi.

Metin Oktay, 26 maçta attığı 38 golle, maç başına 1,4 gol ortalaması yakaladı. Bu rekor, günümüzde şimdi kırılamadı.

Derbi maçlardaki performansıyla Türk futbol tarihinde iz bırakan Metin Oktay, Fenerbahçe’ye 18, Beşiktaş’a da 13 gol attı.

Metin Oktay, sarı-kırmızılı formayla 2 İstanbul Profesyonel Ligi, 2 Üstün Lig, 4 Türkiye Kupası ve 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonluğu yaşadı.

55 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

Metin Oktay, 55 yaşında geçirdiği bir trafik kazasında vefat etti.

Futbolculuk mesleğini sonlandırdıktan çabucak sonra, 1969-1970 döneminde Galatasaray’da teknik yönetici Tomislav Kaloperovic’in yardımcılığına getirildi. Dönem sonu teknik yönetici değişikliğine gidilince, misyonundan ayrıldı.

Oktay, 1972-1973 dönemi başında, bu kere Bursaspor’un teknik yöneticiliğini yapan Kaloperovic’in yardımcısı oldu. Dönem ortasında Kaloperovic’in vazifeden ayrılmasıyla Bursaspor’un teknik yöneticiliğine getirilen Metin Oktay, 1973 yılının sonuna kadar misyonunu sürdürdü.

Sonrasında ise Galatasaray’da yöneticilik ve çeşitli gazetelerde spor müellifliği yapan “Taçsız Kral”, 13 Eylül 1991’de Boğaziçi Köprüsü çıkışında geçirdiği trafik kazası sonucu 55 yaşında hayatını kaybetti.

Metin Oktay’ın ismi, vefatı sonrası Galatasaray’ın Florya’daki tesislerine verildi.